24 Ноември, 2024

От Русия с "любов": България да се пукне от яд

От Русия с "любов": България да се пукне от яд

Руските медии публикуват реакции за спирането на "Южен поток", като прави впечатление изключителната арогантност на политическите изказвания спрямо България и ЕС.

"Да му е честита на Европейския съюз засилената зависимост от украинския транзит, заяви в Twitter Алексей Пушков, председател на външнополитическата комисия в Държавната дума.

"България нека се пукне от яд", добавя със задоволство руският парламентарист.

"България не се прояви като надежден партньор не само за "Южен поток", а и по редица други проекти", заяви пред телевизия "Россия 24" постоянният представител на Русия в ЕС Владимир Чижов.

"Русия смята Турция за надежден партньор, който е способен да взема самостоятелни решения. Турция е член на НАТО и кандидат за членство в ЕС, но въпреки това турското държавно ръководство се държи достатъчно независимо, във всеки случай много по-самостоятелно, отколкото, за съжаление, правителството на България", заяви той и изрази "учудван"е, че ЕС не е благодарил на Русия за спирането на проекта "Южен поток" и добави още, че "САЩ активно противодействаха на реализирането на "Южен поток".

"България гледаше на проекта "Южен поток" като мащеха - все едно тя няма да получава по него газ, а само ще бъде транзитна страна. Тя щеше да получава пари за този транзит, но сега няма да ги получава", добави Чижов.

"Засега всички са контузени от решението на Владимир Путин - Сърбия, България и Австрия. Те явно ще искат обезщетения, защото "Южен поток" би им давал не само необходимото гориво, но и доход от газовия транзит. От кого обаче да ги искат - от Русия, взела това решение под принуда, или от ЕС, забавял проекта вече няколко години",  коментира "Московский комсомолец".

"Цяла Европа ще тръгне да се моли на Турция. Разбира се, Турция ще използва тази възможност, за да засили своите геополитически и икономически позиции", прогнозира пред "Правда" руският специалист по балканистика Анна Филимонова. 

"Сега Русия няма да присъства в България. Затова пък сега там ще присъства Турция", заявява тя.

"Турция обаче води доста агресивна външна политика, пряко насочена към разширяване на влиянието й. И слабата, малка България, която сама се е свела до позицията на пълно нищожество на европейската политическа сцена, няма да има никакви инструменти срещу Турция. Тя остава изцяло беззащитна", коментира Филимонова.

Междувременно "страните от ЕС реагират нервно" и "Европа не се кани бързо да погребе проекта "Южен поток", пише "Независимая газета".

"Нищо не пречи в бъдеще Русия да поднови преговорите за "Южен поток" при далеч по-изгодни условия. Делът на руския газ в консумацията на Европа е близо 35 на сто и заместител за него няма", коментира руският бизнес аналитик Дмитрий Лукашов пред "Век".

"Колкото до България и Сърбия, бих препоръчал на държавните им ръководства да си изяснят с кого са. Кой им е партньор и приятел, а кой просто ги използва в свой интерес. Това важи най-вече за България, където е на власт проамериканско, доста антируски настроено ръководство", допълва Лукашов.

"Нито Сърбия, нито България за няколко години така и не заеха принципна позиция в подкрепа на "Южен поток". Отде накъде ще се засягат и ще съжаляват за пропуснатите ползи и възможности? Сами са си виновни", заключава руският наблюдател.

Сподели:

Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор

Главчев към РС Македония: Въпросът е решен, няма тема за разговор

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.