28 Март, 2026

Първан Симеонов: Мирише на войни по целия свят, а България няма за какво да се хване

Първан Симеонов: Мирише на войни по целия свят, а България няма за какво да се хване

В последните десетилетия ние бяхме свикнали, че западният свят, нашият свят към който се стремихме толкова много, е като един ледник. Всичко е замръзнало, ясни са чупките, ясни са гънките. Сега буквално след седмици ледникът се топи. В САЩ въобще не е ясно кой ще спечели изборите и това може да ни накара да живеем в съвсем различен свят. Това заяви политологът Първан Симеонов – директор на „Галъп интернешънъл“, в интервю за предаването „Добър ден“ на Радио „Фокус“.

Мирише на войни по целия свят и като всяко топене на ледници и глобално затопляне и това вдига нивото на световния политически океан, а България вече няма за какво да се хване. Затова България се учи да плува сама, да балансира без правото да се скара с когото и да било, защото е прекалено слаба. Затова външнополитическите процеси влияят изключително много на вътрешнополитическите.

 В Европейския съюз /ЕС/ вече има поне три линии – Вишеградци, сега има Южно-социално икономическо крило, Средиземноморско. Брюксел звучи по един начин, Виена звучи по друг начин, Берлин звучи по трети начин. Западният свят буквално се топи като ледник и да кажем така – има глобално политическо затопляне, да не кажа нагорещяване, каза той.

Сподели:

Коментари (0)

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето в България рязко се променя – след кратко сутрешно затишие идват дъжд, гръмотевици и застудяване. Средиземноморски циклон носи нестабилност, валежи и понижение на температурите в цялата страна.

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

На този етап няма недостиг на определени продукти – горива или хранителни продукти, посочи

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Становище на генералния адвокат към СЕС Николас Емилио сочи, че Законът за БНБ не влиза в противоречие с правото на ЕС, което поставя под силна юридическа рамка решението на БНБ да освободи Андрей Гюров от поста подуправител.