24 Ноември, 2024

Плевнелиев довършва каузата на Станишев с изтребителите*

Плевнелиев довършва каузата на Станишев с изтребителите*

Главнокомандващият на армията за пореден път се издъни и направи изказване, в което личеше, че дори самият той не беше сигурен какво говори. "Според разчетите, могат да се купят девет-десет изтребителя за армията". Думите му прозвучаха като синоптичната прогноза - "температурите в Северна България ще бъдат между 15-20 градуса". 

Докато температурните амплитуди по всички телевизии, които цитират БАН, звучат като приказките на Шехерезада, то предложението на Росен Плевнелиев е повече от скандално. Опасният въпрос е за какво се купува военна техника на килограм. 9-10 изтребителя излизат по грубите сметки на Плевнелиев 700 млн. лв. Точно толкова, колкото са увеличените пенсии с "грандиозните" 10% за 3,5 години от правителството на ГЕРБ тази година. Толкова биха стрували и хеликоптери, които да обслужват Спешна медицинска помощ. 

Във форумите и социалните мрежи започнаха да се майтапят с президента за пореден път, че явно се готви за военна обстановка и се чуди с какво да запълни още въздушното пространство, в което се намира. Това, може би и обяснява мистериозното посещение на Плевнелиев в САЩ, което беше покрито от медийната мъгла със скандалите със СРС-та на Борисов, Кокинов и Найденов, и отбрана информация от страна на пресцентъра в "Дондуков" 2.  

През 2011 г. пък излезе информация, че САЩ са разубедили България да купи 4 френски бойни кораба последно поколение, на обща стойност $ 1 млрд., а преди това са оказвали натиск да се откаже от покупката на френските хеликоптери “Кугар”, според “Уикилийкс”. Бившите US посланици Джеймс Пардю и Джон Байърли активно са действали да провалят сделките, показват дипломатически доклади, предшестващи визитата на френския президент Никола Саркози в София на 4 октомври 2007 г. Като компенсация за освобождаването на българските медици от Либия Франция е разчитала да продаде на България четири корвети от клас Gowind за  общо $ 1 млрд.  Сделката е част от  двустранно стратегическо партньорство, подписано от Саркози по време на визитата му.  Според US дипломатите обаче българите не са имали сериозни намерения  и са маневрирали, за да спечелят време. Български официални лица, включително висши военни, са смятали, че сделката е обречена на провал, защото корветите били ненужен лукс. 

В телеграма от 29 октомври 2007 г. Байърли пише, че реформата на българските въоръжени сили е “съществена възможност” за САЩ. Той препоръчва САЩ  да насърчат България да инвестира в сухопътните си сили и да избягва скъпи нови въоръжения за авиацията и флота. US интересът е да се подобри “съвместимостта” на българските войски с НАТО и САЩ да спечелят пазара за модернизацията на ВВС, като предложат на България по-стари модели, но “напълно надеждни” F-16 и F-18. За целта US дипломатите трябва да убедят българите да се откажат от европейските предложения: “Юрофайтър” и най-вече шведските “Грипен”. Относно ВМС Байърли е още по-ясен: “Ще продължим да предупреждаваме българите срещу масивния разход за френските корвети.” Именно американците скланят България да купи три фрегати тип “Уелинген” и един миночистач от Белгия на обща стойност 77 милиона евро. 

Доклад на американския шарже д'афер Алекс Караянис от 18 септември 2007 г. препредава конфиденциални разговори с висши български военни, според които договорът за корветите може “изкара от релси” целия процес на модернизация на армията. За тях покупката е била “диктувана единствено от политически съображения” и не “отговаряла на операционните нужди”. Караянис цитира Илко Димитров, зам.-шеф на uомисията по отбрана на парламента, според когото френското правителство и предприятието “Армарис” (поделение за износ на оръжейните концерни DCN и Thales) имат силни връзки в София. Друг US контакт в Министерството на отбраната сигнализира, че някои български управници биха могли да имат лична изгода от този договор. Той не иска намесата на Вашингтон в случая, но подчертава, че единствено “намесата на по-висша инстанция” може да спре “договорката”. 

В три други US грами се казва, че трябва да бъдат разубедени българите да се ангажират с разходи, които биха им попречили да купят американски изтребители. “Използването на остарели руски машини не само ограничава въздушните действия на България, но и продължава нейната зависимост от Русия в областта на поддръжката на техниката, пише Байърли през 2008 г. - Да не направим нищо означава да окуражим Русия, която има вече доминираща позиция в енергийния сектор, да продължи да упражнява контрол върху важни сектори на българската отбрана”

Натискът да се откажем от френските корвети, за да купим US самолети продължава при посещение на тогавашния премиер Сергей Станишем във Вашингтон, където той се среща с президента Джордж Буш-младши  и военния министър Робърт Гейтс. Когато на 4 юли 2007 Саркози приема в Париж Станишев, българската поръчка за корвети е сведена от четири на две. В опит да спаси сделката “Армарис” обещава да изнесе производството на корветите във Варна, като преобразува тамошната корабостроителница в регионален център за военноморска техника. Българското правителство обаче задържа топката преди парламентарниje избори, които социалистите очакват да загубят. Да каже “не” на Саркози те оставят на победителя Бойко Борисов. 

“Отявлен проамериканец, Борисов бърза да се разграничи от този “горещ картоф”, пише “Уикилийкс”. На 12 октомври в Париж при “среща между мъже” той признава на Саркози, че България не може да спази ангажиментите си. Франция се надява, че договорът е само “замразен”, но София изглежда окончателно се е отказала от корветите. Ако се вярва на Бойко Борисов, тази афера е причината Франция да блокира приема на България в Шенген, пише “Уикилийкс”. “Става въпрос за стотици милиони евро, загубени за французите, мислите ли, че ей така ще ги забравят?” - попита той риторично пред парламента. Според публикацията това силно разсмяло френските дипломати в София.

Според нея българите се наложило да правят многобройни и скъпи поправки на белгийските фрегати, включително и на радара - за да може да участва в операцията на съюзниците в Либия. В писмо до тогавашния отбранителен министър Николай Свинаров Пардю е протестирал като непрозрачен избора на “Юрокоптър” да достави 18 хеликоптера за $ 400 млн. на ВВС вместо американската фирма “Сикорски”.  В грама Пардю настоява тогавашният  военен министър Доналд Ръмсфелд да повдигне въпроса пред българския си колега със суров изказ: “Вашето решение да придобиете машините от “Юрокоптър” резултат от манипулиран и непрозрачен търг”.

Остава обаче въпросът какви са "съображенията" на Плевнелиев и защо са на страната ни, която е потънала, самолети. Единствената война, която се случи през последните месеци, бе между народа и синекурната политическа класа. Там обаче изтребители са излишни, тъй като се знае кои бяха изтребителите и кои пистата.

*Изтребител - Който изтребва, унищожава нещо (Български тълковен речник - б.а.)

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство