Няма заплаха за правовата държава в думите на премиера Бойко Борисов, заяви пред Радио "Фокус" министърът на правосъдието Христо Иванов по повод становището на Съюза на съдиите в България. В документа се изразява тревогата по повод изказвания на премиера, с които той призовава да бъдат осъдени виновните по СРС скандала с разработката "Червеи". Христо Иванов посочи, че думите на министър-председателя са човешка реакция и те не означават отказ от реформа в съдебната система. По думите му в случая няма място за спор и от страна на правителството няма никакво съмнение в това, че независимостта на съдебната власт е ценност на демократичното общество.
Христо Иванов допълни, че страната е в много трудна ситуация - от една страна, сме в състояние на незряла демократична среда, а от друга страна, съдебната система има нужда от реформиране и това няма как да стане без едно по-енергично участие на изпълнителната и законодателната власт. Според него в такава среда е лесно човек да изпадне в ситуация, в която има различни оценки за дадено действие.
Правосъдният министър заяви, че колкото по-бързо се проведат необходимите реформи и се елиминират причините за съмнения за намеса, толкова по-бързо този тип моментни публични реакции, които пораждат някакви ефекти и съмнения, ще загубят значение. Христо Иванов коментира, че границата между между човешката реакция и реалната намеса е нещо, което старите демокрации утвърждават дългогодишно и ние ще трябва да изминем дълъг път, докато я утвърдим. Според него има ситуации, в които се очаква от изпълнителната власт да покаже непримиримост към определени проблеми, да покаже политическата воля и това е част от очакванията и на гражданите, и на нашите европейски партньори. Иванов изтъкна, че въпросът в случая не е просто за реториката, която подбираме за използване на една или друга фраза и израз, а да се покаже решителност да се затворят дълбоките институционални, структурни причини, които дават основание да съществува съмнение, че има възможност за влияние от изпълнителната и законодателната власт върху съдебната. „Мисля, че всички фигури, които са намесени в тази размяна на реплики са доказали своята възможност да се учат да правят необходимите стъпки насреща, когато е необходимо и с тази политическа мъдрост трябва да продължим да търсим необходимия консенсус в съдебната реформа и наистина да я реализираме. Това е важното в случая”, подчерта Иванов. Той коментира и декларацията на ПГ на ГЕРБ в подкрепа на председателя на групата Цветан Цветанов. Според него, когато има толкова високо ниво на съмнение в политизация на органите на съдебната власт, техните действия и бездействия могат да бъдат интерпретирани като политически мотивирани. „Вие виждате и с другото дело по отношение на г-н Цветанов, когато то започна беше квалифицирано като политическа акция. Когато свърши то беше квалифицирано като политически мотивирано. Колкото по-бързо си подредим къщичката в това отношение ще изчезнат възможностите за тези съмнения”, допълни Иванов.
Министърът заяви, че правителството прави всичко с уважение към магистратите и посочи, че според него, въпреки че не трябва да се поставят под общ знаменател всеки един от магистратите по своему разбира необходимостта от съдебна реформа. На въпрос дали реформата, която започва ще може да ни спаси от подобни за в бъдеще от подобни случаи Иванов отговори, че това едва ли ще стане окончателно, но ще се намали силно тяхното значение и тежест.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.