Лидия Гал, изследовател на Балканите и Източна Европа, посочва, че обезпокоителните съобщения, че органите на реда са удряли протестиращи и журналисти, не трябва да бъдат подминати, а трябва да се разследват.
Организацията се фокусира върху събитията от нощта срещу сряда, когато 17 души са пострадали в резултат на острия сблъсък около 22 часа между протестиращите и органите на реда, когато полицейски сили за борба с безредици безразборно са биели демонстранти с палки, удряли ги с щитове и ги ритали. Според медийни съобщения били хвърлени камъни и пластмасови бутилки. Удари били нанесени на петима журналисти, отбелязват от Хюмън райтс уоч.
"Според международното право употребата на сила от правоохранителните органи трябва да е съразмерна и да служи за обективна и легитимна цел. Евакуацията на сградата е законна цел и е възможно да е била необходима употреба на някаква сила, ако са били хвърляни твърди предмети, но сигнали за безразборни побоища над протестиращи подсказват, че е имало прекомерно използване на сила и се изисква независимо разследване", посочват от Хюмън райтс уоч.
"Трудно се намира оправдание за насилие на полицията срещу журналисти. Правителството има задължение според законите за човешките права да гарантира, че медиите и журналистите могат да действат свободно и без намеса от държавата. Подобни посегателства срещу журналисти поставят под сериозен риск свободата на изразяване и свободата на медиите и изискват независимо разследване и, където е уместно, дисциплинарни мерки срещу отговорните.", посочват още от правозащитната организация.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен