Политиката за високи нива на заплащане в съдебната система трябва да се поддържа. Това каза правосъдният министър Христо Иванов, цитиран от сайта "Правен свят" по повод писмото на финансовия министър Владислав Горанов, с което той поряза решението на ВСС от 1 ноември да увеличи възнагражденията на магистрати и съдебни служители с 12 %.
Очевидно съдебната система не може да се справи с корупцията, но все пак осигурява минимален имунитет за магистратите, за да са издръжливи на изкушенията, уточни министър Иванов. ВСС е длъжен да извърши няколко неща, за да може да се защити увеличението на заплатите и да се поддържа тази политика, смята той. Оптимизиране на бюджета на съвета, уеднаквяване на натоварването, да спре с увеличаване на щатната численост в съда и прокуратурата, защото държавата не може да осигури едновременно високо заплащане и продължаващ ръст на бройките в съдебната власт, очерта мерките Иванов.
Има бюджет, в рамките на който трябва да се подредят приоритетите, каза още той. "Желанието ми е тази размяна на реплики, тези гостувания, организирани за пред медиите да се фокусират върху дългосрочен план за разговор за оптимизация на разходите на бюджета и човешкия ресурс." Според него до никъде няма да доведе разговорът едните да викат това е законът, а другите – вижте учителите.
Премиерът Бойко Борисов се обяви против увеличаването на заплатите в съдебната система с аргумент, че така магистратите ще започнат да получават повече от него. "Считате ли, че заплатите в съдебната система трябва да бъдат по-високи от моята, да речем. С какви пари тогава да направим сградите. Мисля, че заплатите в съдебната система на фона на всички останали са много високи", обясни премиерът.
През последните седмици между Висшия съдебен съвет (ВСС) и финансовия министър Владислав Горанов тече задочен спор чрез размяна на писма по темата. Преди месец ВСС реши да увеличи от 1 ноември заплатите в системата с 12%, като парите са осигурени от излишък по бюджета на съдебната власт.
Соловата акция на съдебния съвет обаче не бе съобразена с бюджета за 2016 г., защото магистратите почти със сигурност няма да получат пари за поддържането на новите по-високи заплати. Аргументът на ВСС е, че трябва да бъде спазен законът, който постановява, че най-ниските заплати в съдебната система трябва да са равни на две средни заплати в бюджетната сфера.
Заплатите на магистратите не са индексирани през последните три години за разлика от тези в бюджетната сфера, но финансовият министър Владислав Горанов заяви на ВСС, че няма да даде пари за по-високи заплати догодина. Той обясни, че по-скоро би лобирал за отмяна на законовите текстовете за размера на магистратските заплати, отколкото да даде пари за увеличението им.
Премиерът Бойко Борисов е на същата позиция. При откриването на новата сграда за гражданското отделение на Софийския районен съд той каза, че магистратите не бива да смятат, че по-високите заплати им се полагат по презумпция.
"Самите те (ВСС и магистратите-бел.ред.) казват, че нямат пари за сгради, за проби и за вещи лица. Изведнъж накрая на годината се събират и казват, че си вдигат заплатите. Поне да бяха се срещнали с нас, да видят какво е финансово-икономическото състояние на страната", каза още Борисов.
В отговор на журналистическо напомняне, че законът повелява увеличението на заплатите, премиерът се нацупи и каза: "Само в медиите има по-високи заплати от съдебната власт". После си тръгна.
На този фон правосъдният министър Христо Иванов се обяви за поддържане на политиката за високи заплати в съдебната система. Според него тази политика осигурява минимален антикорупционен имунитет за магистратите.
Той обаче напомни на ВСС, че преди да иска по-големи заплати, трябва да продължи с реформите. Христо Иванов настоя за оптимизиране на съдебния бюджет, уеднаквяване на натоварването в съдебната система и спиране на процеса по увеличение на щатната численост в система. Според него до никъде няма да доведе разговорът едните да викат това е законът, а другите – вижте учителите.
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.