В България психичната диагноза е присъда. Тя остава една дамга за цял живот. Понякога като психиатри ние трябва да се борим с обществото, с пациента и с близките. Това заяви в ефира на Нова ТВ директорът на държавната психиатрия в Курилово д-р Цветеслава Гълъбова.
По думите й психичноболните не извършват повече престъпления от останалата популация. Съвременните медикаменти дават възможност болните да бъдат стабилизирани до степен, че да функционират като здрави хора.
Гълъбова заяви, че в САЩ имат отделения в затворите, в които се лекуват психичноболните. По думуте й хората не се разболяват от днес за утре, а се изисква време. "Психиката е много фина материя", обясни лекарката.
Лекарите у нас са на световно ниво. Един лекарство/ден е 2,60 лв. или около 90 лева на месец за лекарства, категорична е шефката на Курилово.
Рестрикцията не е решение за проблемите на психично болните, те трябва да намерят мястото си сред нас. Тези хора не са виновни, че са болни. Държавата може да направи нещо, но не знам защо не го прави, смята Гълъбова.
Шизофренията засяга 1% от население у нас. Тя започва в ранна възраст и когато човек трябва да давана на обществото, той е инвалид по болест. Лечението й е доста скъпо, категорична е тя и заяви, че у нас хората, боледуващи от нея са около 7 000.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен