Депутатите за пореден път се хванаха за гушите заради отпадането на давността за престъпленията на комунистическия режим, които трябва да залегнат в Наказателния кодекс.Освен Велизар Енчев, председателстващият заседанието на парламента Димитър Главчев изгони и социалиста Филип Попов.
Левите се взривиха с викове „Оставка, оставка!”, но тъй като Главчев запази спокойствие, смениха тактиката с призиви „Цецка, Цецка, Цецка!”. Главчев се подсмихна, а колегите му от ГЕРБ го аплодираха. Но истинската еуфория настана, когато председателката на парламента влезе и пое управлението на заседанието.
Приемането на промените в НК стана повод за декларации, признания и откровения на повечето депутати от БСП – Лява България, защитаващи партийната им принадлежност. Както и на Методи Андреев от ГЕРБ, който е вносител на поправките.
„В днешния ден може да излезем с високо вдигната глава, може да очакваме днес, ако лявата страна са модерни социалдемократи, да приемем този закон, за да се приеме като разкаяние,” заяви Андреев. „Този закон, освен своите правни, има големи морални последици”, категоричен бе той.
Реформаторът не приема позицията на червените, че това било борба със стари демони.
Методи Андреев намеси и родствените връзки на депутати с дейци на комунистическия режим. На мушката беше Таско Ерменков.
„Баща ми беше партизанин”, ядоса се Ерменков. „Гордея се с баща си и пожелавам на всеки да има такъв баща”, подчерта той.
„Аз съм Янаки Стоилов и не се разкайвам за живота и делата на моите предци, продължиха с признанията от ляво”. Тези промени нямало да имат правно последствие, според социалиста. „Борбата със старите демони няма да ви донесе допълнителни дивиденти”, предупреди Стоилов.
Днес е времето да си подадем ръце, настоя Андреев и дори намери работа на социалиста, обяснявайки му, че може да стане адвокат на първите обвиняеми по този текст.
„Аз, Георги Божинов, съм първо поколение комунист и ресоциалист, включи се и друг червен депутат. Аз не се срамувам от историята, борбите и създанието на моята партия, която даде много на България и българския народ”, изтъкна той. Той призна обаче, че е имало грешки в историята на тоталитаризма. „Жалка патерица за призната политическа немощ” - така той определи предложението за отпадане на давността за престъпленията на комунистическия режим.
„Нашето Народно събрание не е изповедалня, отново се включи в дискусията Андреев. „Нашите души се терзаят”, подчерта той.
В крайна сметка, след бурни обсъждания, спорният текст мина със 111 „за", 30 „против", 7 „въздържал се".
Още от България
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения
ГЕРБ-СДС: Лидерски срещи ще има само ако са за сформиране на мнозинство и редовен кабинет
Борисов лично се е обадил на Атанас Атанасов и Ивайло Мирчев
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия