Всичко върви по график и строителството на „Южен поток" започва през юни. Това обяви Игор Елкин, който е изпълнителен директор на мегапроекта за България.
Икономическите стимули ще надделеят над политическите съображения и заплахи, каза той в отговор на въпроса за декларацията на ЕП по отношение на „Южен поток". В тази връзка изпълнителният шеф припомни и за срещата на Алексей Милер с министъра на икономиката на Австрия и възможностите, които анализира „Газпром" за строителство през западноевропейската държава.
"Проект „Южен поток"- ползите за България и Европа" беше темата на кръгла маса-дискусия, организирана от Българската търговско-индустриална камара в курорта „Слънчев ден" край Варна. Икономическият ефект за България са над 3 млрд. евро преки инвестиции, а социалният - 5000 нови работни места, посочи Игор Елкин, изпълнителен шеф на „Южен поток България" АД. "Има сериозна програма за обучение на висококвалифицирани кадри както в университетите в България, така и във ВУЗ-овете в чужбина", допълни той.
Най-много питания в първия Информационен център на „Южен поток – транспорт" има за работа, каза Нина Мирчева, комуникационен мениджър за България. Тя посочи, че в сайта вече са обявени 22 места за висококвалифицирани кадри и мениджъри, като 3 са позиционирани в България, а останалите в Турция, Русия, Амстердам. Назначаването ще бъде с конкурс. Сред най-често задаваните въпроси е и този за маршрутът на тръбопровода, откъде ще мине и дали ще засегне частни имоти. На трето място хората питат кога ще започне и ще се финализира строителството. За култовия за варненци плаж Паша дере вече няма въпроси, защото стана ясно, че тръбата ще мине под земята в него, а и МОСВ прие доклада по ОВОС.
68 на сто от българите подкрепят „Южен поток", а само 5 % са против, посочи данни от проучването за миналата година Дрю Лайфхайт от Natural Gas Europe.
Създаване на единна балканска газова инициатива епредложение, направено от Желко Сертич, президент на сръбската Търговско-промишлена палата. Той посочи, че „Южен поток" с преки инвестиции в страната за 2 млрд. евро е най-важен за сръбската икономика. "Колкото повече страни се обединят за един проект, по-силни сме", каза Ласло Параг, президент на унгарската Търговско-промишлена палата.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.