Натовареността на прокурорите е много голяма, затова имаме нужда от нов Наказателен кодекс. Това заяви заместник министър-председателят по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева на брифинг преди заседанието на Съвета по европейски въпроси към Министерския съвет.
На въпрос дали изчезналото тефтерче на Филип Златанов ще бъде отразено в доклада на ЕК, Кунева посочи, че изхождайки от нейния опит, най-вероятно ще влезе, защото е веществено доказателство. „Най-малко, че не се спазва процедурата по охрана”, коментира тя.
По отношение на заседанието на Съвета по европейски въпроси към Министерски съвет тя уточни, че ще бъде разгледана темата за телекомуникациите, която предвижда разглеждането на отпадане изцяло на роуминга в Европа. „Смятам, че ако успее Европа да изгради пространство без роуминг, България на време трябва да си направи сметката как може да се възползва от това”, заяви Меглена Кунева.
„Не съм контролиращ вицепремиер, а координиращ. Това, което съм правила, е същото, което и сега има най-много смисъл да се прави. Цялата ЕК е базирана на координация”, каза още Меглена Кунева.
Шенген не е просто името на едно градче, то е икономика, каза още вицепремиерът.
Според нея докладът на ЕК по отношение на механизма за сътрудничество и оценка ще е много тежък за страната ни, а сравнението между България и Румъния няма да е в наша полза. „Другата последица от този доклад е влизането в Шенген. Няма директна връзка между доклада и Шенген, но при два последователни добри доклада, Румъния може да влезе. Нашите съседи имат основание за това”, посочи Кунева.
По думите й, това се дължи на изключителното забавяне на мерките и липса на политическа и обществена воля, но такава воля сега се появява.
Тя коментира още: "Има три ключови събития, които е хубаво да започнат – избор на председател на ВКС, съдебен инспектор и започване на съдебната реформа. Ще направим всичко възможно и най-малкото постижение да бъде представено подобаващо, но сравнението не е в наша полза. Водим разговори с посланици. Когато Румъния отвори въздушните си граници, много хора ще предпочетат да кацнат в Букурещ”, добави Меглена Кунева.
Тя заяви, че на базата на това, което са направили в Румъния, ще могат да убедят страните-членки да започнат да отпадат различните граници в Шенген. „Ще има разлика в двата доклада и няма да е в наша полза. България няма да отбележи съществен напредък в сравнение с миналия доклад”, заяви още Меглена Кунева.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."