Косара Белниколова
Владимир Борисов, баща на ученичка в 81 СОУ в столицата, се оплака чрез социалните мрежи, че учителката по музика е дала за домашно да се научи турска народна песен наизуст. „Това не е първият подобен случай в това училище, но чашата вече преля” заяви Владимир Борисов пред Фактор.бг, който се сблъсква с подобни практики в училището трета година подред. Той заяви, че от една страна е възмутен от работата на педагога, а от друга – от начина, по който е съставен учебникът. Помощник-директорът на училището Румяна Парцова отрече да има такава практика и заяви, че в съответния учебник са застъпени равномерно различни музикални стилове от различни националности. Тя беше категорична, че не се набляга на съответната песен или етнос.
Оплакванията с въпросния учебник по Музика не са от тази година. Още през 2013 има отворено писмо до президента с молба съдържанието да се преразгледа. Той е подписано от Стела Петрова, която се занимава с български фолклор. „В качеството си на човек занимаващ се с музика и в частност Български фолклор, смятам за крайно неподходящ този пример. Считам за по-благоприятно да се споменат Балканските народи и специфичните ритмики от традиционния им фолклор” пише тя.
Борисов алармира, че това не е първият подобен случай. „Миналата година имаше още един случай – в учебника по История се появи много обстоен урок в учебник на „Просвета” за Рамадан Байран. "Проблемът не е толкова, че се изучава този празник, а че урокът за традиционна българска сватба е поставен по-назад. Ситуацията ме изуми, защото децата учат чужди празници преди да познават своите. Аз самият имам приятели турци и уважавам празника им, но въпросът е друг” заяви Борисов. Той обясни, че това е било заложено с теста по предмета, но след намеса от родителите – отпаднало.
„Тази година се случи това с учебника по музика, което вече преля чашата. За поредна година има удар върху българското самосъзнание на детето ми.Разделът се казва Балканска музика, но в него е включена само тази песен и то е преведено само едно изречение от нея. Защо няма сръбска, гръцка, македонска? Децата са карани да учат наизуст този текст. Като цяло тази учителка изисква прекалено много, едва ли не да ги прави музикални педагози. Родители от други училища ми споделиха, че в подобен раздел в учебниците на от други издателства има заложена музика на всякакви малцинства.” По този начин Борисов разясни позицията в интернет.
Родителят обясни, че проблемите с учебния материал са от години: „Преди 2-3 години, когато вмениха на децата, които бяха 4-ти клас, един учебник на фондация Миньо Балкански, в който имаше конституционна информация по измислен допълнителен предмет „Гражданско образование”. Говореше се за институционална система, политически партии. Информацията дори не беше актуална към този момент. Директорът сключва договор с въпросната фондация. В началото мислехме, че децата ще участ основни неща като това какво е герб и Конституция. Но се оказа, че в учебника се даваше информация кои са партиите, колко депутати имат и т.н, което не е съобразено с възрастта."
Родителят обясни, че от училището са го заблудили, че учебникът е съобразен с Министерство на образованието. „Оттам ми казаха, че не знаят за такъв учебник т.е това е инициатива на директора да „продаде един учебник и да изкара едни пари” смята Борисов. Той разказа, че преди две години същите родители били крайно възмутени, че Ботев не бил заложени в учебната програмата, защото „нямало място”. По-късно учебните прпграми бяха преразгледани от министерството.
„Възможно е близките дни да предприемем и по-категорични действия като протест срещу тези безобразия, насочен към Министерство на образованието. Не искаме българското самосъзнание на децата ни да бъде ограничавано и историята им да бъде осакатявана и живота им да се наливат турски битовизми.” завърши коментара си Владимир Борисов.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен