Това е първото президентско вето, което този парламент не успя да преодолее. Оказа се, че гласовете на БСП и ДПС не стигнаха за това, а партия „Атака" бе твърдо против възможността да се дава гражданство на чужди граждани.
В началото на ноември Плевнелиев наложи вето, защото с текстовете се позволяваше постоянно пребиваване и българско гражданство да се дават само заради финансови аргументи.
При налагането на вето върху актуализацията на бюджета през лятото, именно гласовете на партия "Атака" помогнаха на управляващите да отхвърлят ветото на Плевнелиев.
Президентът Росен Плевнелиев върна за ново обсъждане в Народното събрание промени в Закона за чужденците в България, приет на 24 октомври 2013 г. С приетия закон се променя и Законът за българското гражданство.
„Държавният глава подкрепя усилията на институциите да създават благоприятен климат за привличане на инвестиции в икономиката ни. Това е национален приоритет, но той не бива да бъде за сметка на националната сигурност", обясниха тогава от президентството.
С промените се създава възможност чужденец, гражданин на трета страна извън ЕС, да получи право на постоянно пребиваване в България, ако е вложил сумата от 1 млн. лева в българска лицензирана кредитна институция по договор за доверително управление със срок не по-кратък от 5 години. Приетата разпоредба не е нова. Този текст действаше до началото на 2013 г., когато бе отменен по съображения за защита на националната сигурност и поради предоставени данни от службите за сигурност за съществуващи порочни практики за заобикаляне на закона.
„Приетите в края на октомври промени не предотвратяват възможността чужденец, който е получил право на постоянно пребиваване чрез вложение от 1 млн. лева, впоследствие да ползва тази сума като обезпечение при кредит. Паричните средства, получени чрез кредит, от своя страна могат да бъдат използвани от други лица отново за получаване на разрешения за постоянно пребиваване. Парите формално са вложени в кредитна институция, но с това не се постига реален ефект върху икономиката, се отбелязва в мотивите за ветото", аргументираха се от президентството.
Според Плевнелиев по този начин не се създават условия за насърчаване на реални инвестиции в икономиката, за устойчив положителен ръст и за откриване на работни места.
Върнатите за ново обсъждане разпоредби засягат и придобиването на българско гражданство. Една година след получаване на статут на постоянно пребиваващ човекът ще може да стане български гражданин при облекчени условия, като увеличи инвестицията до 2 млн. лева. Слабостите на законодателството за придобиване на статут на постоянно пребиваващ чужденец, според президента, се пренасят и по отношение на облекченото придобиване на българско гражданство.
Според държавния глава, преценката за това дали да се даде гражданство, или не, не може и не трябва да почива само на финансови аргументи. По тези съображения в края на миналата година той наложи вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за инвестициите, се припомня в съобщението.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.