Пеев успя да отговори само на няколко въпроса, изясняващи откъде се познават с Танов, след което журналистите бяха помолени да напуснат залата. Въпросът “какви количества се съхраняват в Държавния резерв” според свидетеля представлявал класифицирана информация, която не би могла да бъде коментирана пред медиите.
От прокуратурата поискаха още в началото заседанието да се провежда при закрити врата, но съдът отхвърли това искане, като поясни, че при нужда заседанието ще бъде засекретено.
Припомняме, че на директора на "Митниците" Ваньо Танов бе повдигнато и предявено обвинение за това, че на 01.09.2011г., София по непредпазливост е станал причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна. Според чл. 359 ал.1 от Наказателния кодекс (НК) това е престъпление. Приложението на чл.78а от НК повдигането на обвинение е задължително, а според текстовете в него се предвижда наказание лишаване
от свобода до 2 г. или пробация, ако обвиняемият не е осъждан и не са причинени имуществени вреди.
Ваньо Танов се възползва от правото си да даде обяснения още на първото заседание. Тогава той коментира, че във въпросното интервю от септември миналата година, той не е издал държавна тайна, а информация за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, които всяка една държава членка на ЕС трябва да поддържа, за да може да реагира при възникване на криза.
Тогава шефът на “Митниците” заяви още, че делото срещу него е поръчка от "Лукойл".
{fcomment}
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.