24 Ноември, 2024

​Европа в стрес - призовава Путин да не спира газа към ЕС

​Европа в стрес - призовава Путин да не спира газа към ЕС

Европейският съюз се надява, че руският президент Владимир Путин ще спази своя "ангажимент" и ще продължи доставките на газ за Европа, въпреки заплахите, които отправи към Украйна, че спира доставките за страната от 3 юни, съобщава АФП.

В писмо до Путин председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу написа: "Докато продължават дискусиите между тримата", т.е. Русия, Украйна и ЕС, "доставките на газ не би трябвало да бъдат прекъсвани. Разчитам на Руската федерация да спази този ангажимент".

На 14 май руският президент изпрати писмо да европейските лидери, в което твърди, че Русия не е получила никакво "конкретно предложение" от ЕС относно плащанията на Украйна за доставките на руски газ и призова ЕС за "по-активна" намеса. Както в началото на кризата, Европейската комисия бе натоварена да отговори от името на ЕС и неговите 28 страни-членки.

На 2 май във Варшава се състоя среща на ниво министри между Украйна, Русия и ЕС за решаването на конфликта между Киев и Москва по въпроса за доставките на газ. За 26 май в Берлин е предвидено ново заседание, както обяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.

"Наложително е всички страни да продължат да се ангажират по конструктивен начин в този процес и да се споразумеят също за цена, която отразява условията на пазара", пише още в писмото си до Путин Барозу.

На руската компания "Газпром" се пада отговорността да осигури исканите количества, както е предвидено в договорите, подписани с европейските компании, подчертава председателят на Европейската комисия.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.