24 Ноември, 2024

​Френските избори и Кремъл: Ще видим ли „операция Тръмп-2“

​Френските избори и Кремъл: Ще видим ли „операция Тръмп-2“

„Русия ще направи всичко възможно, за да свали Оланд не по-късно от април-май, а Меркел - не по-късно от октомври 2017 година, когато са изборите“, написа преди дни изследователят на Кремъл Юрий Фелштински.

Само ден по-късно дойде изненадата.

Във Франция: на предварителните избори Франсоа Фийон изпревари с повече от 20%, соченият за фаворит Ален Жупе-единственият от „тройката французи“, който критикува остро Владимир Путин за Крим, Украйна, Сирия и потъпкването на демокрацията в Русия.

От друга страна, бившият премиер на Франция Франсоа Фиойн, описван като „голист“ и „татчърист“, е известен със своите топли отношения с Путин, когото публично нарича „скъпи приятелю“ и с категоричната си позиция против европейските санкции срещу Русия заради агресията в Украйна.

„Санкциите срещу Русия бяха безумен жест и трябва да бъдат отменени колкото е възможно по-скоро.Американците направиха множество грешки още в началото на украинската криза. Те превърнаха Русия във враг, както по времето на Студената война“, заяви Фийон, с което предизвика множество критики във Франция.

Той е наистина последователен в тази си позиция, както и в съпротивата си срещу

симптомите на нова студена война,

която „най-добрият приятел на Русия“ Фийон иска да бъдe избегнатd на всяка цена.

„От наша страна е лицемерие и догматизъм да наказваме Русия заради Украйна, защото истината е, че всъщност ние не искаме да видим Украйна в ЕС. Санкциите не оказаха никакво влияние на Русия в областта на международната политика, те само усложниха отношенията ни с нея“, каза той пред събралите се руски и чуждестранни дипломати и инителектуалци на тазгодишната среща във Валдай.

„Русия е естествен, задължителен партньор на Европа. Русия е страна, която може да стане опасна, ако почувства опасност или към нея не се отнасят с уважение. Затова винаги съм казвал, че е грешка Европа да гледа на Русия като на противник и слаборазвита страна“.

Този цитат повтаря едно към едно тезите на Владимир Путин, който претендира, че Западът-Европа и САЩ не уважават Русия, че

не Кремъл проявява агресия,

а само защитава интересите си от експанзията и приближаването на НАТО до руските граници.

Веднага след победата на Тръмп Фийон обяви:

„Аз не само че не се боя от съюз между Тръмп и Путин, но и го желая. Американската политика до сега в тази насока беше катастрофална“.

От самото начало на конфликта в Сирия той твърди, че Русия „заслужава внимание и уважение“ и в присъствието на неизменния съюзник на Башар Асад, Владимир Путин, Фийон заяви, подчертавайки категоричноато си несъгласие с ударите срещу режима на Асад:

„Ние, вие и ние, руснаци и европейци, притежаваме влияние върху враждуващите страни в Сирия. Затова ми се иска Франция отново да придобие своята независимост и свободата да взема самостоятелни решения и действия за рещаване на кризата“.

Той обвини управляващите във Франция в подражание на САЩ и дори дублира изказването си от Валдай в профила си в Туитър.

„За щастие, президентът Путин се включи в Сирия. Иначе ние, несъмнено, щяхме да се сблъскаме с още по-силна „Ислямска държава, която можеше да превземе Дамаск и значителна част от територията на Сирия…Ние сме длъжни

да водим диалог с Москва,

за да изработим обща стратегия за освобождаването на Сирия. Когато ставаше дума за война с нацизма, ние не се поколебахме да сключим съюз със Сталин, както и сега, когато, независимо от вдички „разногласия“ имаме обща необходимост да загасим пожара, който заплашва всички ни“, казва той по-късно в интервю за списание Le Point.

И въпреки официалната позиция на Франция и съюзниците и, Фийон продължава да нарича Владимир Путин „скъп приятел“, а преди няколко месеца „сподели“:

„Аз прекрасно виждам неговите недостатъци, но от гледна точка на демокрацията, все пак има прогрес. Европейските обвинения срещу него са неуместни, защото по отношение на демокрацията, Русия е поне една глава по-високо над Китай или нашите приятели от Персийския залив“.

И именно Путин бил първият човек, на когото Фийон разкрил плановете си да оглави партията и да се кандидатира за президент.

Случайност?!

Нормално, този, който се е прицелил в най-високотf стъпало на даржавната власт, се стреми към симпатията на една шеста от световна суша. И на „всемогъщия и самодържец“.

Но политологът Жан-Кристоф Камбаделис, който нарече Фийон „страдащ от синдрома на Депардийо“ прогнозира:

„Ако някога Фийон стане президент, Путин ще му напомни за ниските поклони пред Русия“.

"За пръв път за френските президентски избори руският президент се намесва и избира своя кандидат. Това направи Путин с Фийон", заяви Ален Жупе пряко в ефир, по време на телевизионен дебат.

"Това, което спокойно казвам, е да седнем на една маса с руснаците, без да искаме разрешение от американците, и да опитаме да възстановим връзката помежду си, да се опитаме да свържем отново Русия с Европа", отговори невъзмутимо Франсоа Фийон.

През април французите ще избират между Марин Льо Пен и, най-вероятно, Фийон.

Много от тях ще гласуват с „отвращение и запушен нос“, но, както изглежда, Путин ще спечели, когото и да изберат гражданите на Републиката.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.