Тръмп е
нарцис и клоун, той прилича по-скоро на нашия Слави Трифонов
В Америка чернокожите често гласуват като нашите роми – каквото им каже тарторът, казва Петър Стаматов
Американците показаха среден пръст чрез избирането на Тръмп. Сандърс имаше по-голям шанс в началотоот Хилари, но самата партия го провали. Това коментира издателят на EuroChicago Петър Стаматов пред Faktor.bg. Той направи интересна съпоставка между българските и американските избори.
Приликите с България се крият в това, че от много години, и фамилията Буш, и фамилията Клинтън, както и българските комунисти, са във властта, и на хората им писва от това. Но колкото и президентът да е определяща фигура, силата на САЩ по-скоро е в Силициевата долина, в големите банки и на други места – не е само в Белия дом. На американеца вече му е писнало да гледа физиономиите на тези политици, ето защо на последните избори обикновеният гражданин, необвързан с политиката, заложи на несистемни играчи – в случая на Сандърс и най-вече на Тръмп.
На тези избори видяхме последователи на Сандърс да гласуват за Тръмп, т.е. срещу статуквото – подобно на ситуацията в България, а може да е имало и републиканци, гласували за Хилари. Това, че и Сандърс, и Тръмп, нямаха подкрепата на собствените си партии, можеше да има тежки бъдещи последствия. За мен на тези американски избори се състезаваха двама не особено добри кандидати – Хилари е
обигран политик, но фарисей
и мошеник – тя говори едно пред банкерите, друго – пред обикновените избиратели. Тя не защитава реално правата на жените, но в същото време критикува Тръмп за неговото поведение. Същото фарисейство виждаме с имейлите й, при случая с американското посолство в Либия и в други подобни казуси. Доказано е, че политиците си приличат със серийните убийци – т.е. и те като тях не изпитват чувство на вина и си мислят, че винаги са прави. Хилари е хитър политик, но бе разобличена. Всеки, който е следил детайлно изявите й, е наясно що за човек е тя. Демократите в САЩ в някои отношения са точно като БСП в България – не са бедни, но само обещават, че ще направят нещо за бедните. Правят каквото си искат, но след тях вървят чернокожи, мексиканци, които вярват, че демократите ще ги защитят. От друга страна, Тръмп е нарцис и клоун, и не е най-добрата фигура за смяна на досегашното статукво; той прилича по-скоро на нашия Слави Трифонов. Въпреки всичко моят личен избор е за Тръмп.
В Америка чернокожите често гласуват като нашите роми – каквото им каже тарторът – това е още една прилика с България. Има и друга прилика – тя е със социологическите агенции и водещите медии – подобно като тези в България те не изиграха коректно своята професионална роля, а
парите играеха своята роля
За жалост, партиите не предлагат добри кандидати и представителната демокрация ще ни води все повече или към диктатури, или към популизъм, защото не може вечно да не се прави нищо съществено за обществото, най-вече за образованието и за други важни сфери, и след това да се разчита на същото това общество. Белите мъже, които честно си изкарват хляба, са най-неоправданите, не жените.
Хората очакват промяна, затова елитите получиха шамар - както в САЩ, така и в България. Но както Цецка Цачева в България не беше най-подходящият кандидат за ГЕРБ, така и Хилари Клинтън – на Демократическата партия в САЩ. Съвсем друго би се получило, ако се отиде към формите на пряка демокрация, при която гражданите биха били въвлечени много по-активно във всички етапи и форми на политическите процеси.
Когато маргинализираш народа си – това се връща като бумеранг, то е закономерно. Вече е трудно да се скрие лицемерието. Сметките за къси разстояния не излизат правилно и в двете страни.
Съществуват обаче разбира се и съществени разлики между САЩ и България.
Основната разлика е, че Америка има дългогодишни традиции при избори – изминала е своя дълъг път. Това е най-демократичната страна в света, може да се сравнява само с Швейцария. Демокрацията се държи, освен това, на щиковете на оръжието – и в САЩ, и в Швейцария у населението има много повече оръжие, отколкото има в полицията
В САЩ не е възможно да се случат такива опашки и неразбории, каквито има в България в деня на гласуване. Тук се гласува от по-рано, гласува се и по пощата; случва се да има измами, но те са незначителни на общия фон. Аз лично предложих на депутатите в България да въведат гласуване по пощата за българите в САЩ и Австралия, в които страни има такава форма на гласуване, но това предложение не беше прието.
Може ли демокрация да има сред стадо овце
и един-два вълка? Доказано е чрез специализирани научни експерименти, че ако на човек му се даде безгранична власт и няма реален коректив срещу това, той лесно се превръща в диктатор. А хората, които са поставени в ролята на „жертвени агнета“, действително могат да се превърнат в такива. За мен радостна новина е, че гражданите в Англия (заради Брекзита), и в САЩ, и в България все пак намират сили да се опълчат срещу статуквото, допълва своя анализ издателят на EuroChicago.
.
Още от Свят
Право в целта: ВСУ ликвидираха в Курска област „героя на Русия“
Преди месец агресорът получи най-високото държавно отличие лично от диктатора Путин за "храброст и убийствата на украинци"
Дания отговори на Ванс: Отворени сме за критики, но не и с този тон към нас
Критичните коментари на американския вицепрезидент предизвикаха недоволство не само в Копенхаген, но и сред гренландските власти, които подчертаха значението на сътрудничеството със САЩ, но настояха отношенията да се основават на уважение и равнопоставеност
Шантажът на Путин няма край: Със стари опорки бламира преговорите за мир
В анализа на ISW се изтъква, че Кремъл използва факта, че Украйна не проведе президентски избори през 2024 г. заради военното положение, за да подкопае легитимността на украинските институции, която според нея обвиненията на Русия са напълно несъстоятелни