Данните на американската неправителствена организация Комитет за защита на журналистите сочат, че през изминаващата 2015 година Сирия, Франция и Бразилия са най-смъртоносните държави в света за журналисти , предаде АФП.
11 репортери са били убити в Сирия тази година. 8 са загиналите във Франция, а шестима - в Бразилия. Следват ги Южен Судан, Бангладеш и Йемен (5), Мексико и Ирак Ирак (4), и Турция (2).
Военните действия в Сирия са водеща причина за смъртта на журналисти. Франция се нарежда на второ място заради масовото клане в редакцията на сатиричния седмичник "Шарли ебдо". А третото място се заема от Бразилия, където най-често причина за убийствата са разследвания за корупция и престъпления.
Общо 80 журналисти и работещи в медиите са станали жертви на престъпления през 2015 година. За 59 от случаите е категорично установено, че причина за убийството е вършената от тях работа.
В 81% от случаите извършителите остават абсолютно ненаказани. За над половината убийства са заподозрени политически групировки. Следват ги военни служители - 15 на сто.
В статистиката се включват само предумишлено убитите репортери и загиналите в сражения или по време на опасна работна задача.
Най-уязвими са били журналистите, пишещи за политика (71% от жертвите), война (46%) и човешки права (42%). Процентният сбор е над 100, тъй като много репортери работят едновременно в няколко сфери.
Телевизионните репортери са сред най-често нападаните – те са 37 на сто. Следват ги интернет репортерите и операторите.
92 процента от убитите са мъже. Също в 92 на сто от случаите убитите са местни журналисти, а не чуждестранни кореспонденти.
Още от Свят
Социалдемократите номинираха канцлера Олаф Шолц за свой главен кандидат на изборите
По-рано този месец управляващата трипартийна коалиция, оглавявана от SPD се разпадна.
Кремъл твърди: Тръмп усилено работи за край на войната в Украйна
Майк Уолц e заявил в неделя пред Fox News, че Тръмп е "много обезпокоен" от ескалацията на сраженията между Русия и Украйна
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни