Увеличението на производството на петрол от страните в ОПЕК може да доведе до спад в цените на петрола и то в пика на финансовата криза заради занижените нива на търсене от страна на Китай. За това съобщава ТВ канал CNBC, цитиран от NewsDayly.com.
Стоковата компания West Texas Intermediate потъна до годишния си минимум и се готви да фиксира курс от $ 30 за барел, след като ОПЕК обяви увеличаване на производството, а Китай - да девалвира валутата си. "Познатата тема на свръхпроизводството и нестабилно търсене става актуална и днес", каза Джон Килдъф от Again Capital, в очакване цената на WTI да стигне до $ 30 за барел.
Той коментира още, че ако цената $ 42.03 стане ключова, след това да се върнем към екстраполацията на финансовата криза от 30-те години. "Като цяло, мисля, че предложената от Китай девалвация и забавянето на икономическия растеж са от по-голямо значение, отколкото хората очакват, откъдето идва и страхът от спада в потреблението/търсенето, казва анализаторът Gene Makdzhillian.
Той също така казва, че ако нефтът достигне до нивата от $ 42.03, то следващата цел ще бъде да се търгува за $ 36, $ 32, $ 30 за барел. ОПЕК повиши прогнозата си за доставките на петрол през 2015 г. от страни, които не са членове на ОПЕК. Цените на петрола обаче са по-непредсказуеми заради ситуацията с добива на шистов петрол в Съединените щати. Тази година, производството в САЩ се увеличи до около 60 хил. барела на ден, като в продължение на месеци те вече са достигнали 9 400 000 барела.
Сривът на пазара на петрол се случи по-бързо и така изпревари прогнозите на повечето анализатори на Wall Street. ОПЕК произвежда повече, отколкото през последните години и обяви 2 870 000 барела ръст на световното производство през второто тримесечие.
Черно злато сега е основният елемент на руския енергиен износ: 40% от бюджета на Руската федерация се състои от приходите от износа на суров петрол. Ако цената на петрола достигне близо до $ 30 за барел, то Русия първа ще протегне ръка за милостиня, а след това ще опъне и крака, прогнозират анализатори.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.