„След като Докладът на независимата комисия потвърди, това което всички знаеха – че през 2014 година малайзийският Боинг е бил свален от проруските сепаратисти с ракетна установка „Бук”, предоставена им от Москва, Кремъл изпадна в изключително тежка ситуация”, коментира пред Радио „Свобода” бившият съветник на Владимир Путин Андрей Иларионов.
Според него, Кремъл е в паника и единственият инструмент, който би могъл да ползва в тази тежка ситуация е ядреният шантаж.
С това Иларионов обяснява и изявлението на Москва, че ще прекрати едностранно споразумението със САЩ за унищожаването на обогатен плутоний за военни цели, а по-късно постави и конкретни условия, за да поднови ангажимента на страната си по договора.
„Първото условие е САЩ да съкрати своята "военна инфраструктура и контингента войски" в държавите, станали членки на НАТО след 1 септември 2000 г. Съкращаването трябва да достигне нивата, на което е било военното присъствие на САЩ в тези страни в деня на влизане в сила на споразумението”, поясни експертът.
Faktor.bg припомня, че става въпрос за военните бази и оборудване на САЩ в България, Румъния и трите балтийски републики, които бяха приети в алианса през 2004 г.
„Условието е САЩ да се откажат от "неприятелската" си политика към Русия, което да се изрази в отменяне на закона от 2012 г. (Закона "Сергей Магнитски") и насочените срещу Русия текстове в американския закон от 2014 г. в подкрепа на свободата в Украйна, както и в отменянето на всички санкции срещу руски юридически и физически лица.
Освен това в руския законопроект се предвижда САЩ да изплатят на Русия обезщетения за понесените от нея щети от американските санкции и от принудителните руски контрасанкции.
Ултиматумът на Путин няма да повлияе нито на политиката на САЩ, нито на НАТО, нито на Запада като цяло”, прогнозира Иларионов.
„Това само ще влоши ситуацията вътре в страната, ще се отрази негативно на руския народ, който и без това вече е притиснат от санкциите заради анексирането на Крим и контрасанкциите въведени от Кремъл”, смята политологът.
Според него, отношенията между САЩ и Русия са достигнали до такава ситуация, от която изход може да бъде намерен само ако политиката на Вашингтон се „обърне на 180 градуса или бъде сменен режима в Кремъл”.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства