Доналд Тръмп протегна ръка към сунитските страни за сметка на Иран, пише "Ню Йорк таймс".
Изданието отбелязва, че американският президент е използвал вчерашната си реч в Саудитска Арабия, за да обяви ангажираността си със сунитските страни, искайки от тях да изолират държавата, която по думите му е подхранвала "пожарите на конфликти на верска основа и тероризма".
"Ню Йорк таймс" коментира още, че изказването на Тръмп за Иран представлява скъсване с политиката от времето на предшественика му Барак Обама, възприел линия на водене на диалог с Техеран с цел постигането на споразумението за иранската ядрена програма.
"Вашингтон пост" отбелязва, че в речта си американският президент недвусмислено е отхвърлил пожелателните цели, които Обама си е бил поставил, както и призивите му за демокрация и човешки права в неговото обръщение към ислямския свят в началните фази на управлението му. В тази връзка изданието цитира думите на Тръмп от вчерашната реч: "Ще възприемем принципен реализъм".
"Гардиън" цитира наблюдатели на процесите в Близкия изток, според които вчерашното изказване на Тръмп макар и да е било богато на реторика, от него не е станало ясно как точно ще функционира коалицията срещу тероризма, за чието създаване е призовал.
Американският президент сякаш изпращаше посланието, че самото му присъствие в залата е вододелен момент в пропитата не от вчера от проблеми история на близкоизточния регион, което накара някои в Рияд да окачествят речта като израз повече на високомерие, отколкото на нещо съществено в съдържателен план, коментира британската медия.
"Уолстрийт джърнъл" коментира, че речта на Тръмп в Саудитска Арабия е задала тона за по-нататъшната част от първата му международна обиколка като президент, която ще е деветдневна и ще го изправи лице в лице с лидери от Близкия изток и Европа.
Още от Свят
Мъск и Рамасвами взеха на прицел федералните агенции на САЩ
Милиардерите са обещали да да намалят федералните разходи с „поне 2 трилиона долара“
Новата Еврокомисия пред сериозни предизвикателства - Тръмп, войната, сигурността, мигрантите
Какво можем да очакваме от първите 100 дни на новия ръководен екип на ЕС?
Трети китайски министър на отбраната разследват за корупция
Негови предшественици са били отстранени от поста заради съмнения, че са вземали големи подкупи