Избирателите в Армения одобриха на референдум в неделя промяна в Конституцията, съгласно която страна се отказва от президентската форма на управление и преминава към парламентарна. След промените държавният глава ще се избира вече от парламента, а не пряко, и за срок от 7, а не както е сега - за 5 години. Повечето от новите му правомощия ще са представителни, а центърът на властта ще се измести към премиера и депутатите.
Според привържениците на промяната тя засилва демокрацията, според противниците ѝ - така само се удължава престоят на власт на управляващата партия и нейните лидери. По данни на ЦИК при преброени резултати от всички избирателни секции за парламентарна република са гласували 63.35%, а против - 32.35%.
Активността е била 50.51%, което означава, че промяната е подкрепена от над 32% от всички с право на глас. Законът изисква за валидност на вота зад една от тезите, подложени на референдум, да застанат поне 25% от всички избиратели. Арменската опозиция протестира дни наред в центъра на Ереван с настояване да се гласува против промените, защото те били изгодни най-вече за президента Серж Саргсян в де факто еднопартийна система. Той не може да се кандидатира за нов мандат през 2018 г., но според опозицията президентът ще се премести на премиерския пост, което Саргсян отрича да планира.
Още от Свят
300 000 руснаци са намерили убежище в Сърбия, те не разбират идеализирането на Путинова Русия от сърбите
Руснаците са разпознаваеми по безупречния си стил, модните аксесоари и най-новите прически
От кабинета на Силяновска хванаха Румен Радев в крачка – едно говорел за евроинтеграцията на РСМ в Скопие, друго – в София
Посланието, което е получено от досегашните разговори между Радев и Гордановска, според източниците от кабинета, е било: Вие направихте всичко, сега ние сме на ход
Канада парира заплахата на Тръмп за високи мита
Новият президент на САЩ се закани на канадския внос, щом встъпи в длъжност през януари