В социалните мрежи набира сила движение на солидарност с австралийските мюсюлмани, съобщи агенция Ройтерс. Броени часове след заложническата криза в кафене в центъра на Сидни, в която бяха убити нападателят ислямист и двама от заложниците му, се пораждат антимюсюлмански настроения в най-големия австралийски град.
Вдъхновени от Туитър хаштага #illridewithyou (Ще пътувам с теб), пътуващи с обществения транспорт обявяват подкрепата си за мюсюлмани, които се страхуват от ислямофобски реакции след заложническата драма.
Инициативата е предизвикана от пост във Фейсбук от живеещата в Сидни Рейчъл Джейкъбс, която казва, че видяла жена, за която предполага, че е мюсюлманка, дискретно да сваля мюсюлманското си було хиджаб, докато пътува до нея във влака за работа.
"Изтичах след нея на гарата. Казах й: "Сложи си го обратно. Ще вървя с теб." Тя се разплака и ме прегърна близо минута, след това си тръгна сама", пише Джейкъбс.
Този пост става повод за потребителката в Туитър Теса Към да обяви по кой маршрут ще пътува и да предложи на мюсюлмани, които се страхуват да ползват обществения транспорт, да пътува заедно с тях. Малко по-късно тя предлага хаштага #illridewithyou (Ще пътувам с теб), който светкавично набира популярност.
По данни на Туитър Австралия само за два часа са се появили 40 000 туита с този хаштаг, а за четири часа те са станали 150 000.
Хиляди австралийци вече са се присъединили към спонтанната кампания, съобщават по кой маршрут ще пътуват от или до Сидни с влак или автобус и предлагат на мюсюлмани да се срещнат с тях на тяхната спирка и да пътуват заедно с тях. Някои от тях си закачат листче с надпис "#illridewithyou".
Хаштагът набира популярност и извън Австралия. Той се появява в туитове в Азия, Европа, Африка и Северна Америка.
Холивудският актьор Ръсел Кроу, който е израснал в Сидни, се присъедини към кампанията. В Сидни живеят около половината от пребиваващите в Австралия 500 000 мюсюлмани.
Австралийската полиция подчерта, че нападателят в Сидни е действал сам и е бил умствено неуравновесен, но искането му към заложниците да разгърнат ислямско знаме предизвика отрицателни реакции.
Мъж, който крещеше антиислямски ругатни близо до кафенето по време на заложническата криза, е бил отстранен от полицията, а лидери на мюсюлманската общност съобщиха, че някои носещи мюсюлманското було хиджаб жени са били обиждани.
Още от Свят
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати
Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания
„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"