Убийството на бившия руски шпионин Александър Литвиненко през 2006 година „вероятно“ е било одобрено от президента на Русия Владимир Путин. Това се казва в доклада, изготвен след общественото разследване на смъртта на Литвиненко, който бе отровен с радиоактивен полоний-210 във Великобритания, предаде ВВС.
Според председателя на разследващата комисията сър Робърт Оуен вероятно именно Путин е одобрил убийството след дългогодишна вражда с Литвиненко. Според заключенията двамата заподозрени като физически убийци Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун са действали по нареждане на тогавашния директор на руското разузнаване Николай Патрушев.
По-късно британският вътрешен министър Тереза Мей трябва да обяви пред долната камара на парламента какви ще са действията на правителството в отговор на заключенията от разследването.
Първа реакция от Москва идва от руски дипломатически източник, който заяви пред РИА „Новости”: „Москва няма да приеме присъдата на британския съд по случая Литвиненко, Лондон нарушава принципа на презумпцията за невинност”. Източникът също каза, че редица официални представители заявиха пред последните, че Москва намира за „незаконни” тези части от процеса, които се пазят в тайна. Той предвижда „сериозни последствия” за отношенията между Лондон и Москва.
Марина Литвиненко приветства резултатите от публичното разследване. "Много съм доволна, че изговорените от моя съпруг думи на смъртното му легло, когато той обвини господин Путин, бяха доказани от английски съд, изтъкна тя. Призовавам за налагане на икономически санкции и визова забрана срещу физически лица... включително срещу господин Путин, поиска вдовицата на бившия агент на КГБ. Марина Литвиненко поиска и всички руски шпиони да бъдат изгонени от Великобритания.
Синът на Александър Литвиненко – Анатолий заяви, че убийците на неговия баща се прикриват от руската държава. Това е било много сложно престъпление, с използването на извънредно сложно средство за убийство, заявява Анатолий Литвиненко в интервю преди ден. Убийците са били под защитата на руската държава. Руските власти не се интересуват от резултатите на разследването на Лондон. Постоянна е позицията на президентската администрация, изразена от Дитрий Песков: „Това дело не се намира в сферата на нашия интерес. "Разследването на Вилекобритания и конкретният случай не са интересна за нас тема, която не е част от дневния ни ред", заяви вчера Песков.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.