16 Февруари, 2025

Deutsche Welle: Когато има напрежение в Косово, няма невинни

Deutsche Welle: Когато има напрежение в Косово, няма невинни

Реакциите на режима в Белград пак се свеждат до грижата за собственото оцеляване на властта

Моментът на арестите в Северна Митровица навежда на съмнението, че едва ли тази акция е свързана с редовното разследване. Реакциите на режима в Белград, междувременно, пак се свеждат до грижата за собственото оцеляване на властта, пише Deutsche Welle, цитиран от "Фокус".

Полицейската акция в Северна Митровица и арестуването на четиримата сърби е продължение на поредицата действия, засилващи напрежението в Косово след драконовското увеличаване на митата за сръбски продукти. Косовската полиция издирва добре познато лице - Милан Радойчич, за който се казва, че е най-близкия човек на сръбския президент Александър Вучич в Косово, както и че той стои начело на местния подземен свят.

В петък, според плана на Белград, сърбите в Косово проведоха мирен протест, като продължи словесната война с КФОР и Прищина. КФОР заяви, че не е имало придвижване на войски и че всичко, което се е случило, е само полицейска акция, свързана с разследването на убийството на Оливер Иванович. Официален Белград беше възмутен от подобна версия на събитията и подчерта, че вече няма доверие в КФОР и НАТО.

Официалната версия, която обяви Александър Вучич определя всички събития като опит за сплашване на сърбите и като натиск да напуснат Косово. В Белград се смята, че всичко, което предприема Прищина става с благословията на "някои велики сили" и че крайната цел е Сърбия да бъде доведена до свършен факт и да признае независимостта на Косово.

Но колко заплашително изглежда ситуацията за сръбските власти показват и последните изяви на Вучич, който основно е посветен на анализа на действията на опозицията и настояването, че една от целите на Прищина е да събори властта в Белград. В тази атмосфера „всички срещу Вучич и напредъка на Сърбия"- вчера вечерта бяха бити опозиционните политици от Левица на Сърбия в Крушевац.
Според Соня Бисерко, президент на Хелзинкския комитет за правата на човека в Сърбия и новата ескалация на Косово се вижда като продължение на споразумението в сянка. "Всичко, което се случва, върви към реализирането на плана за разделяне на Косово. Налице е постоянно съгласувано поведение, като в определен момент някои международни участници се договарят за този план. Този сценарий за съжаление получава легитимност в някои страни от международната общност ", каза Бисерко пред Deutsche Welle.

Сръбската общност страда от такива отношения между Белград и Прищина, добавя тя, тъй като нейното съществуване зависи от Белград. "Повечето действия за сърбите в Косово са определени от Белград чрез Сръбска листа, управляван от Милан Радойчич. Лошото в този сценарий е положението на сърбите, живеещи южно от река Ибър, които също възприемат Митровица като свой образователен, здравен и всякакъв център.

Арестът в Митровица само ден след въвеждането на митата все още оставя съмнение в обясненията, които се чуват от Прищина. Убийството на Оливър Иванович се случи преди почти година и практически до вчера не беше известно дали косовските власти и полицията провеждат каквото и да било разследване. Затова е трудно да се повярва, че това е просто рутинна полицейска акция, оценява д-р Филип Шварм, главен редактор на седмичника „Време“.

"Ако те са работили сериозно, за да разрешат убийството на Оливър Иванович, това би могло да се случи много по-рано. Със сигурност може да се зададе въпросът дали е използван като добро извинение, знаейки, че никой не може да възрази срещу разследването на политическо убийство. Това би могло да бъде направено не в момента, когато напрежението достигна точка на кипене ", казва Шварм.
Ескалацията на конфликта между Белград и Прищина, поне засега, не обещава никаква почивка. Напрежението бе допълнително повишено с твърденията на Прищина, че митата ще бъдат премахнати, когато Белград признае Косово. Това е позиция, която обезсмисля диалога, отбелязва Шварм.

"Възможно е да отнеме известно време, но вероятно ще е необходимо да се търси някакъв формат, за да продължи този диалог. Във всеки случай става дума за опасни действия поради някаква краткосрочна полза във вътрешнополитически план ", заключава Шварм.

Сподели:
Марко Рубио: Както Украйна, така и Европа ще участват в мирните преговори с Русия

Марко Рубио: Както Украйна, така и Европа ще участват в мирните преговори с Русия

"Украйна ще трябва да се включи, защото те бяха нападнати, а европейците ще трябва да се включат, защото те също наложиха санкции срещу Путин и Русия “, заяви още държавният секретар на САЩ

Зеленски каза условията си за споразумение  за полезните изкопаеми със САЩ

Зеленски каза условията си за споразумение за полезните изкопаеми със САЩ

Президентът на Украйна обясни защо не го е подписал

Bloomberg: САЩ искат да осигурят прекратяване на огъня в Украйна до Великден

Bloomberg: САЩ искат да осигурят прекратяване на огъня в Украйна до Великден

В Европа се опасяват, че стратегията на Тръмп може да не сработи така, както той очаква