Турция може да проведе референдум дали да продължи преговорите си за членство в Европейския съюз и дали да върне смъртното наказание. Това заяви президентът Реджеп Ердоган в реч, цитирана от агенция "Ройтерс".
Не за пръв път държавният глава заплашва Брюксел, че може да се откаже от желанието си за членство, което заяви още през 1987 г. Турция бе призната от Европейския съвет за страна-кандидат през 1999 г., а същинските преговори започнаха през 2005 г.
Ердоган каза още, че би одобрил връщането на смъртното наказание – ход, който най-вероятно ще прекрати всякакви възможности Анкара да се присъедини към европейските държави. Той посочи, че този въпрос също може да е част от референдума.
Очаква се Турция да проведе национално допитване идната пролет, като темата му ще бъдат конституционни промени, които да увеличат правомощията на Ердоган и да превърнат страната в президентска република.
Отношенията между Анкара и Европа се обтегнаха след сключването на мигрантското споразумение през пролетта. При него Турция пое ангажимент да спира мигрантите, тръгнали през Егейско море за Гърция в замяна на финансова помощ за бежанците на своя територия и на падане на визите за пътуване в Шенген. Тя обаче все още не е изпълнила правните критерии за падането на визите и този въпрос нееднократно предизвика остри реплики и от двете страни.
Наскоро председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви, че при евентуално разпадане на сделката ще е виновна единствено Анкара, а държавите от Балканския маршрут на мигрантите вече обмислят план за действие при евентуално възобновяване на бежанския поток.
Наскоро Европейският съюз в лицето на Върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини отправи нов силен призив към Турция да възобнови диалога с опозиционните групи и да съхрани демокрацията, като описа неотдавнашните събития в страната като "изключително обезпокояващи".
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“