17 Февруари, 2025

Латвия поема председателството на ЕС с "тежък товар на гърба си"

Латвия поема председателството на ЕС с "тежък товар на гърба си"

Латвия поема от Италия от днес, 1 януари 2015 г., ротационното председателството на ЕС за шест месеца. Заедно с постоянния председател на Европейския съвет поляка Доналд Туск тя вероятно ще съживи „източното партньорство“ на ЕС, което при председателството на Литва през втората половина на 2013 г. бе катализатор на кризата в Украйна и влошаването на отношенията с Русия.
В. „Монд“ смята, че „най-голямата задача  на Латвия ще бъде успокояването на отношенията между Европа и Русия, т.е. желаната от европейците дезескалация“. Но заедно с това вестникът посочва, че това ще е трудно, защото трябва да се случи „на фона на държава, населена с 40% рускоговорещи, с които тя има сложни отношения. На практика 10% от тях нямат латвийско гражданство и са апатриди в собствената си страна“.
Латвийците, пише парижкият всекидневник, гледат своя голям руски съсед с голямо подозрение и желаят да се възползват от ротационното председателство на ЕС, за да импулсират „източното партньорство“, което е сближаване на бившите съветски републики с Европа. За целта ще има конференция в Рига на 22 май. „Тази инициатива крие риск да раздразни още повече руснаците и някои европейски партньори, които не биха я приели като оправдана в сегашния геополитически контекст“, коментира „Монд“.

Латвия ще се окаже на „фронтовата” линия заради управляваната от Владимир Путин Русия, офанзивата в Украйна и икономическата нестабилност, предизвикана от падането на цените на петрола, смятат още експерти.
Със сигурност обаче политиката на ЕС по отношение на Русия не е единственото предизвикателство, с което Рига трябва да се справи. Ислямистката заплаха, новите проблеми на Гърция, енергийната сигурност и достъпът на европейците, по-специално на тези от Източна Европа, до британския пазар на труда, са сред основните теми, изпълнени с рискове и несигурност.
Друга голяма тема пред латвийското председателство ще бъде одобряването на Плана "Юнкер" за съживяване на европейската икономика с инвестиции за 315 млрд. евро. За целта законодателните текстове ще трябва да бъдат одобрени рекордно бързо от Европейския съвет. Рига ще трябва да съживи и преговорите със САЩ за трансатлантически договор за свободна търговия, който по план ще бъде сключен до края на 2015 г. – една изключително амбициозна цел поради сложната материя и високата чувствителност на общественото мнение.
За държава с население 2 млн. души е трудно да осигури компетентна администрация за толкова големи задачи. Затова Рига ангажира голям брой чуждестранни специалисти.

По време на поста си Рига ще има за свои приоритети повишаването на конкурентоспособността на ЕС, развитие на единен европейски пазар и подкрепа за информационното общество.

Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран