24 Ноември, 2024

Мартин Шулц окуражен - смекчи позицията си за Ципрас

Мартин Шулц окуражен - смекчи позицията си за Ципрас

След "конструктивната" среща с новия гръцки премиер Алексис Ципрас, която се проведе днес в Атина, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц си тръгна видимо окуражен, пишат световни медии.  

Шулц определи като "позитивно съобщение" желанието на новото гръцко правителство да поддържа диалог и да намери компромисен вариант за дълга.

По-рано Мартин Шулц изрази недоумението си от позицията на Гърция по отношение на документа за евентуални нови санкции срещу Русия, разпространено от Европейския съвет.

Преди да бъде публикуван, документът е бил съгласуван с всички страни-членки на ЕС. По-късно обаче Гърция заяви, че не е съгласна с текста. На страната е било предложено в документа да се добави забележка, указваща позицията на Атина. Гръцката страна обаче не се е съгласила и документът е бил публикуван в оригиналния му вариант.

Лидерът на крайнолявата СИРИЗА дойде на власт с обещание за слагане край на икономиите и предоговаряне на дълга. Той обаче обеща диалог с чуждите партньори и изрази надежда Гърция да не се отделя от общата европейска позиция, включително и за налагането на санкции на Русия.

На пресконференцията след срещата им, Ципрас отбеляза със задоволство, че именно Шулц е първият му гост след поемането на поста премиер, тъй като в негово лице вижда приятел - и личен, и на страната му.

По думите му, той също така смята проведената среща за конструктивна и заявка за доверие в съвместната работа.

Премиерът увери, че ще бъдат проведени необходимите реформи и гарантира стабилност, а тези, които не му вярват, ще бъдат разочаровани.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.