Изпълняващият длъжността председател на долната камара на бразилския Конгрес Валдир Мараняо неочаквано отмени решението си от вчера за прекратяване на процедурата по импийчмънт срещу президента Дилма Русеф заради процесуални нарушения, предаде БТА, като цитира "Франс прес".
Агенцията определя този ход като поредния обрат в тази политическа криза.
В комюнике Мараняо съобщи, че е отменил решението си да анулира гласуването в Камарата на депутатите от 17 април за продължаване на процедурата за отстраняване на Русеф заради нарушаване на бюджетното законодателство. Мараняо не посочи причини за промяната в решението си, отбелязва Би Би Си.
В момента въпросът се разглежда от Сената, който се очаква да гласува утре и също да се обяви за отстраняване на президента. Председателят на горната камара на бразилския Конгрес по-рано обяви, че не признава решението на Мараняо за прекратяване на импийчмънта срещу Русеф. То предизвика институционен хаос, тъй като не беше ясно какви ще са последиците. Председателят на бразилския Сенат Ренан Калейруш обяви, че работата на Сената по отстраняването на Русеф ще продължи въпреки това. Ескперти по конституционно право обясниха, че решението за отмяна на процедурата няма правна стойност, тъй като така или иначе въпросът с импийчмънта на държавния глава вече се разглежда в Сената.
През последните месеци Бразилия минава през политическа криза и рецесия, невиждана от 30-те години на миналия век. Това сериозно раздели обществото и доведе до остро съперничество между Русеф и вицепрезидента Мишел Темер, който е лидер на бившия коалиционен партньор - Партията на бразилското демократично движение (PMDB).
Мотивите за искане на импийчмънт са, че Русеф е фалшифицирала държавния бюджет, за да успее да постигне заложените от Конгреса финансови цели за 2015 г. Миналата седмица държавният глава от български произход за първи път беше замесена в корупционния скандал с "Петробрас", тъй като главният прокурор поиска от Върховния съд да позволи започването на разследване срещу Русеф за възпрепятстване на правосъдието.
По план Сенатът трябва да реши в сряда дали да отстрани от власт Дилма Русеф. Ако това се случи, тя ще бъде свалена от поста си за 6 месеца, а функциите й ще поеме вицепрезидентът Мишел Темер.
Още от Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"