27 Ноември, 2024

Половината от германските изтребители "Торнадо" негодни за полети

Половината от германските изтребители "Торнадо" негодни за полети

Само 29 от 66-те германски изтребители "Торнадо" са в летателна годност, разкрива нов доклад на министерството на отбраната, предаде Би Би Си. Докладът идва дни преди очакваното гласуване в германския парламент дали страната да се включи в бойните действия срещу "Ислямска държава" в Сирия. Правителството вече одобри участието.

Министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен на няколко пъти подчертава, че само шест от оперативните изтребители "Торнадо" ще бъдат необходими за предложената мисия. Късно вечерта в сряда парламентът на Великобритания одобри нанасянето на удари по организацията в Сирия и британски изтребители вече извършиха първите бомбардировки.

Германия реши да се присъедини към борбата срещу "Ислямска държава" след молба от страна на френския президент Франсоа Оланд след терористичните атаки на 13 ноември в Париж. Но готовността на въоръжените сили на Германия от дълго време е обект на критика, коментира Би Би Си.

"Състоянието на нашите военновъздушни сили остава незадоволително", заяви главнокомандващият на германската армия генерал Фолкер Вийкер в сряда. Докладът на министерството на отбраната, получен от германските медии, твърди, че проблемът се дължи на "липсата на наличност на различни резервни части".

Шест разузнавателни самолета "Торнадо", военноморски фрегата и 1 200 войници трябва да бъдат изпратени в Сирия в рамките на предложенията, подкрепени от правителството във вторник. Очаква се Бундестагът да гласува предложението в петък. В интервю за германския телевизионен канал ARD в сряда министърът на отбраната фон дер Лайен заяви: "Тридесет изтребителя "Торнадо" са готови за действие, а ние имаме нужда от шест от тях." и допълни, че всяка военна операция срещу "Исламска държава" в Сирия ще бъде "дълга и опасна".

Последният доклад на министерството на отбраната показва, че боеспособността на военновъздушните сили на Германия допълнително е намаляла от преди година, когато 38 от 89 изтребителя са били годни за експлоатация, напомня Би Би Си.

Критиците обвиняват министъра на отбраната, че пренебрегва важни области като допълнителни инвестиции и поддръжката и модернизирането на армията. Миналата година тя беше принудена да признае, че военното оборудване на Германия е в такова лошо състояние, че страната не може да изпълнява задълженията си към НАТО. Технически проблеми приземи германски военен самолет, който трябваше да достави оръжие на кюрдите в Северен Ирак, както и полет с медицинска помощ за Западна Африка по време на епидемията от ебола.

Проучване на общественото мнение на YouGov, публикувано във вторник, показа, че 71% от хората в Германия смятат, че участие в мисия срещу "Ислямска държава" в Сирия ще повиши заплахата от нападение в страната. Въпреки това, 45% от запитаните германци подкрепят военно участие, а 39% са против. Досега най-голямата чуждестранна мисия на Германия е била в Афганистан, като страната постепенно намали броя на войниците там до под 1 000. Около 700 германски войници са също част от ръководената от НАТО операция K-For в Косово.

Сподели:
 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи