Виетнам, Гана и Китай - това са единствените сред проучваните 40 държави от цял свят, в които повече от половината анкетирани 45 000 жители имат положително отношение към Русия.
Средно 30% гледат позитивно на Русия, а 51% - отрицателно. По принцип отношението към президента Владимир Путин дори е по-лошо, отколкото към страната като цяло - средно едва 24% от анкетираните смятат, че той действа правилно на световната арена.
Тези заключения се съдържат в проведено в края на март проучване на американския социологически институт "Пю (Pew Research Center), цитиран от "Дневник". То включва Украйна и групи държави от всички континенти (България не е сред тях).
Авторите посочват, че навсякъде отношението към Русия и Путин е по-лошо, отколкото към САЩ и Барак Обама. В Европа разликата достига 43 пункта (69% одобряват САЩ, а 26% - Русия), в Африка 42% (79 срещу 37 процента), но е минимална в Близкия изток (29 срещу 25 процента).
В момент, когато Москва опитва да се върне на сцената като голям и уважаван геополитически фактор, в няколко държави значителна част от анкетираните - между една трета и половината - нямат мнение за Русия. Това са Етиопия, Пакистан, Индия, Буркина Фасо, Танзания, Сенегал, Аржентина и Перу.
Положителните изключения Виетнам и Гана най-вероятно се обясняват с подготовката по време на анкетата на посещението на премиера Дмитрий Медведев в Ханой (през май той говори за "особени отношения между двете страни") и на споразуменията в ядрената и петролно-газовата енергетика, подписани с Гана през юни.
С Йордания също има договор за ядрена централа от тази година, но това не компенсира масово негативното отношение заради стотиците хиляди бежанци от Сирия, където Москва подкрепя режима на Башар Асад. В Турция, където почиват милиони руснаци и с която Москва преговаря за големи енергийни проекти като ядрени централи и газопроводи, две трети (64%) не одобряват Русия и само 15% имат позитивно отношение към страната.
Най-много са недоволните от Русия в Полша и Йордания (по 80%), като и на двете места силен ефект оказва конфликт с руско участие в съседна държава - Украйна и Сирия. Антируските настроения са особено силни и в Израел (74%), Япония (73%), Германия и Франция (по 70%).
Социолозите отчитат видими разлики в поколенията - по-младите имат по-благосклонно отношение, като разликата с анкетираните над 50-годишна възраст е в рамките на 20 пункта. Има и разделение по партийна принадлежност, като във Франция, например, привържениците на управляващите социалисти са особено критични (78%) към руснаците, докато така мислят 67% от симпатизиращите на основната консервативна опозиция на Никола Саркози.
САЩ, Германия, Китай
Политиката на Владимир Путин през третия му мандат бързо е изгубила огромна част от симпатиите, които се бяха създали към страната му.
В САЩ през 2011 г. близо половината (49%) от американците бяха положително настроени, докато днес тази група е намаляла до 22%. Пропагандата в Русия е успяла да промени отношението към американците още по-бързо - ако през 2013г. над половината (51%) са били позитивно настроени към САЩ, то две години по-късно така смятат само 15%.
При Германия - основният европейски фактор и партньор на Русия, нещата са започнали да се влошават още по-рано. През 2010г. половината германци са имали добро мнение, но с началото на новия мандат на Путин през май 2012г. отношението започва да се променя и се срива на 19% през 2014г. (27% през 2015г.) В Русия разликата е още по-драстична - одобряващите Германия руснаци са били 78% през 2011г. и 35% днес.
Китай, към който Русия прави завой, не показва особено приятелски отношения. Половината (51%) анкетирани са дали позитивна оценка през 2015г., при положение че през миналата година имаше необичаен пик на одобрение от 66%. От 2009г. насам групата на положително настроените към Русия китайци се движи в рамките на 47-49 процента. В Русия позитивното отношение към Китай е скочило от обичайните 60-63% на цели 79% през 2015г.
Антигерой
Владимир Путин може да печели до 88% одобрение от сънародниците си, но в света той е по-непопулярен от страната си. Единствено в комунистическите Виетнам (70%) и Китай (54%) над половината анкетирани го одобряват като световен лидер. Средно 24% по света имат добро отношение към него, а 58% го виждат в отрицателна светлина.
Рейтингът му е особено нисък в Испания (95% неодобрение), Полша (87%), Франция (85%) и Украйна (84%). Като цяло три четвърти от европейците и над половината от жителите на Близкия изток не го харесват. Любопитно е, че дори в "приятелска страна" като Венецуела Путин не е харесван от 70% от анкетираните, а Русия - от 52% от венецуелците. В Африка, Азия и част от Латинска Америка отношението към президента и страната му почти се припокриват. Но в Европа и Северна Америка неодобрението към Путин отчетливо доминира над това към Русия - в Испания, например, 25% имат позитивна нагласа към страната, но само 6% одобряват президента й.
В САЩ само една пета (21%) имат доверие в действията на Путин в международната политика (през 2003г. така смятаха 41%). В Русия отношението към Обама също рязко се е променило - от 41% одобрение през 2011г. на 11% през март 2015г., което е сравнимо с отношението към Джордж Буш (8%) при началото на операцията срещу Ирак през 2003 г.
Още от Свят
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати
Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания
„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"