Предложението на Европейската комисия (ЕК) за нова директива за общия цифров пазар е възможно вместо да доведе до смислена реформа да предизвика сериозен дисбаланс. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria адвокат Емил Георгиев.
Една от първите проблемни области според него е достъпът до съдържание онлайн. „Говорим за банални действия, като например споделяне на линкове в социални мрежи. Ако вземем буквално предложението на ЕК, операторите на тези платформи и правоносителите трябва да сключват споразумения, по силата на които Facebook ще трябва да подлага на мониторинг какво качват клиентите. Това е технически възможно, но представете си за какво затормозяване става въпрос“, каза Георгиев.
Facebook ще се договори с някои субекти, други ще останат страни и така ще имаме по-беден интернет. Аргументът е честно възнаграждение за авторите и правоносителите, разясни Георгиев. „Най-неприятното в случая е, че отговорността на Facebook и Google се обръща с главата надолу. Те ще бъдат заставени да подлагат действията на потребителите на предварителен мониторинг. Тук разликата със следенето в интеренет е много малка“, каза той. Предложението на Брюксел няма да оцелее в сегашния му вид, предстоят политически дебати, прогнозира експертът.
Още от Свят
Украински дронове камикадзе са поразили петролната база в руската област Калуга
Украйна вече често провежда операции за унищожаване на предприятия на територията на РФ, които работят за военния потенциал на страната агресор.
Британски шпиони ще противодействат на руската кибервойна с лаборатория с изкуствен интелект
Великобритания и нейните съюзници от НАТО "наблюдават" Москва и се борят срещу атаките ѝ както открито, така и "зад кулисите"
Льо Пен заплаши да свали френското правителство заради бюджета
Тя не вярва в схващането, че „ако този бюджет бъде отхвърлен, ако има вот на недоверие, ще настъпи хаос“.