"Прокламираният шумно проект за пренос на газ под Черно море "Турски поток" няма да го бъде - почти по същите причини, поради които се проваля "Южен поток", коментира през руското издание на "Форбс" Михаил Корчемкин, собственик на East European Gas Analysis.
На конференция в Берлин шефът на „Газпром” Алексей Милер и руският министър на енергетиката Александър Новак съобщиха официално, че Русия няма да продължава договора за транзит на природен газ с Украйна след 2019 година и посъветваха ЕС да започне изграждането на газопроводи от гръцко-турската граница веднага.
"Според мен, никой нищо не трябва да строи, защото "Турски поток" просто няма да го има", пише Михаил Корчемкин.
"Според експерта, "Газпром" трябва да преодолее много препятствия, за да реализира обявения от Владимир Путин проект. На първо място, руската компания изпитва остра нужда от финансиране, което е трудно да намери в условията на наложените от ЕС и САЩ санкции.
На второ място, Русия трябва да промени външната си политика и да не дава поводи на ЕС, САЩ и Швейцария да наложат забрана за продажба на "Газпром" на услуги при строителството на подводната част на газопровода, тъй като всички компании, които могат да извършат това, са от тези страни.
Но дори тези трудности да бъдат преодолени и тръбата все пак стигне до гръцко-турската граница, пак не е сигурно, че природния газ от Русия ще намери своите купувачи. Голяма част от капацитета на "Турски поток" е предназначена за Италия, има договор между "Газпром" и Eni до 2035 година, който предвижда закупуването на синьото гориво да става на северната граница на Италия.
Това означава, че някой трябва да инвестира в газопровод от 1500 километра от гръцко-турската граница до северната граница на Италия. "Газпром" вече заяви, че това е работа на ЕС, а ако това не стане, продажбите за Италия няма как да бъдат извършени.
Но тук идва друг казус- в САЩ влезе в сила закон, който дава право на президента да наложи санкции на "Газпром", ако компанията намали доставките за страните от НАТО . В това число и спиране на финансирането на руската компания. Без външно финансиране цялата руска Източна газова програма ще бъде прекратена.
Затова, европейските партньори на "Газпром" не трябва да предприемат нищо, могат просто да стоят и да чакат естествената смърт на проекта "Турски поток", завършва експертът.
Още от Свят
Антъни Блинкен: Споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула в Ливан е на финалната права
„Ще има голямо значение за създаването на условия, които ще позволят на хората да се върнат в домовете си безопасно в Северен Израел и в Южен Ливан“, обясни държавният секретар.
Норвегия увеличи рязко финансирането на Украйна
Норвежското правителство планираше да заложи в държавния бюджет за 2025 година 15 милиарда крони за помощ на Украйна, но опозицията настояваше сумата да бъде не по-малка от 45 милиарда
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,