"Икономическият модел Русия е остарял. Тoй не позволява на икономиката да расте бързо и ефективно. В рамките на 10 години страната се „развива” по инерция поради високите цени на суровините. Това десетилетие може да се окаже загубено за страната ни. Освен това, няма големи промени за възстановяването на икономиката, а вероятно няма и да има", предупреждават експерти от Висшето училище по икономика (ВУИ) в Русия, цитирани от Lenta.ru.
През последните няколко месеца руската икономика е стигнала до един деликатен баланс със знак „минус”. През второто тримесечие Брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,1%, а промишленото производство показва нулеви резултати. „Всички сме на ясно, че който не събира, разпилява. Икономиката ни не расте, а гние”, констатират експертите. Според тях, без големи промени или някакъв положителен външен шок, руската икономика губи шансове за възобновяване на растежа си. „Ако БВП ще остане само 1,3% по-висок през 2016 г. в сравнение с предкризисната 2008 г. – тема на изборите през 2018 г. може да се окаже „Загубено десетилетие”, предупреждават от университета. Пропилените 10 години не са единственият проблем, който анализаторите виждат. Според тях сега правителството не разполага с достатъчно бюджетни средства за изпълнение на поетите ангажименти. При такива обстоятелства в дневния ред за всичко се появява въпросът за възможните източници на икономически растеж и за съществуващия риск за спечелване на привърженици на радикални мерки, опасяват се експерти. Първо – увеличава се вероятността за включване на печатната преса. На второ място, икономиката може да бъде изложена на вертикален принцип: държавата се измества към модела на мобилизация на развитие, въведен финансов контрол, включително и за цените. Икономистите припомниха до какво са довели тези мерки в СССР и Венецуела – до недостиг, до появата на черния пазар, до структурните изкривявания в резултат на пълна дисфункция на икономическия организъм.
„Това се дължи основно на техническа невъзможност за вземане на правилни решения на централно ниво. Да разчитаме на сегашните служители да определят адекватно най-добрите места за инвестиции, е детинско и дори до известна степен наивно”, категорични са от университета. Те считат, че твърденията им за изгубеното десетилетие се потвърждават и споделят дори от представители на правителството и хора, близки до управлението на страната.
Икономиката през годините демонстрира своите възходи и падения, преживява кризи и „реставрации”. Динамиката на БВП през 2016 г. ще е нулева. Според министъра на икономическото развитие Алексей Улюкаев, веднага след това тя се връща в положителна посока. Но икономиката остава да се развива по стария модел на базата на търговията с енергия. Промени в тази посока все още няма. От тази гледна точка, последното десетилетие може да се счита за истински загубено. Нужни са структурни реформи за по-дълго време, одобрени от президента Владимир Путин. Бившият министър на финансите Алексей Кудрин е сигурен, че е необходимо да се подобри качеството на управление и да се спестят пари. Бизнес омбудсман Борис Титов смята, че е необходимо да се постави началото на програма за стимулиране през точката на инжектиране на пари, но също така и увеличаване на наличността на кредити и облекчаване на живота на предприемачите.
Една от тези програми (или и двете едновременно, тъй като те може да не си пречат, ако се вземе най-доброто от тях) ще бъде в основата на икономическата политика за периода след 2018 г. Само тогава можем да кажем, че моделът започва да се променя. Ако това не се случи в този момент, просто идват нови 10 години като кризата от 2008 г. и руската икономика ще продължи да се развива по инерция. Позицията на експертите от ВИУ по отношение на липсата на ресурси за изпълнение на всички задължения към населението съвпада със становището на Министерството на финансите и Министерството на икономическото развитие на Русия.
Заместник-министър на финансите Татяна Нестеренко каза, че сегашната стабилност в страната е гарантирана само от резерви. След като те се изчерпят (очаква се, че това ще се случи в края на 2017 г.), правителството няма да бъде в състояние да плаща заплати, предупреди тя. Заместник-министърът на икономическото развитие Олег Фомичев от своя страна съобщи, че руският бюджет сега няма пари за повторно индексиране на пенсиите през 2016 г.
Трябва да се отбележи, че за излизане от ситуацията Нестеренко вижда увеличаване на производителността, което означава, че всъщност това е в полза на промяна на модела на икономическо развитие - преход от търговия с природни ресурси – към производство. На 18-и август министър-председателят Дмитрий Медведев нарече ниската производителност една от най-сериозните спирачки за икономиката. Т.е. дори и властта е осъзнава каква е ситуацията и знае какво ще се случва в бъдеще.
Въпреки това, до 2018 г. властта няма да прави никакви резки движения. Какво ще се случи по-нататък – запазване на модела или реформа - е трудно да се каже. Ако нефтът отново излезе на преден план, стимулът за промяна просто ще изчезне и страната ще влезе във второ загубено десетилетие с остарял икономика.
Още от Свят
В Грузия избухнаха яростни протести, след като отложиха преговорите за присъединяване към ЕС
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили попита силите за сигурност: „Служите на Русия или на Грузия? На кого дадохте клетва?"
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
"Ще използвам всички ресурси, които могат да бъдат използвани“, заяви той
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
По-известен със светското си име Гундяев и пагоните от КГБ, той отново изпълнява задачи