Руският печат коментира отказа на САЩ да приемат делегация от Москва начело с премиера Дмитрий Медведев с оглед преговори за Сирия заради "липсата на готовност" у Москва да даде конструктивен принос в борбата с групировката "Ислямска държава".
"Изборът в полза на Медведев е труднообясним. Делегацията трябва да бъде оглавена от външния министър - Сергей Лавров или министъра на отбраната - Сергей Шойгу", смята политологът Алексей Арбатов, цитиран в "Независимая газета".
"Медведев отговаря за икономиката и не е останал без работа в светлината на днешната икономическа ситуация в Русия. САЩ заеха ясна позиция спрямо руската операция в Сирия - те нямат намерение да формират коалиция, както във войната с фашистка Германия, но не искат и да правят спънки на Русия. Ако руски самолети хвърлят бомби по умерената опозиция, САЩ ще възразяват, ако пък нанасят удари по ИД или Фронта "Ан Нусра", няма да отправят критики.
Днес може само да се вземат мерки, за да не се сблъскат в Сирия руската и американската военна кампания и едната страна да не нанася удари по съюзниците на другата, а да не говорим за самолетите", разсъждава експертът. Междувременно Русия моли американците: "Запознайте ни с умерената сирийска опозиция! Ако наистина е толкова умерена, с радост ще сътрудничим с нея". Те обаче не ни запознават! Тогава им отправяме друга молба: "Кажете ни поне къде точно се намира тая умерена сирийска опозиция! Няма да я бомбардираме." Те обаче не ни казват", цитира "Московский комсомолец" неназован "близък съратник" на Владимир Путин.
Защо американците се държат по този начин, пита се авторът на материала и изрежда няколко причини. Умишлено грубият отказ от разговор сред дипломатите също е форма на разговор. Надувайки цената на формалния диалог, американците се опитват да тласнат Москва към отстъпки, да я накарат да загърби собствената си игра в Сирия и вместо нея да работи в полза на Вашингтон, предполага журналистът.
Друга възможна причина за американската "неучтивост" спрямо крайно чувствителния към подобни "обиди" Дмитрий Медведев е, че според Вашингтон още не е дошло времето за продуктивен диалог с Москва за Сирия. В момента стратегическата инициатива в Сирия все още е в руски ръце - но дали ще успеем да я запазим? Отговорът за жалост е непредвидим, заключава авторът на "Московский комсомолец".
Барак Обама наруши предизборните си обещания и заяви вчера официално, че е размислил да изтегли войските на страната си от Афганистан - главно заради слабостта на афганистанската армия и застрашената национална сигурност на САЩ. Всъщност обаче Вашингтон се ръководи май от съвсем други съображения, пряко свързани с действията на Русия в Сирия, пише "Взгляд".
САЩ се страхуват да не изгубят влиянието си в Афганистан, ако бъде запълнен вакуумът след изтеглянето им, обяснява руският аналитик Александър Перенджиев. "Русия прави в региона доста добър съюз с Индия и Иран, които също се стремят да влияят върху положението в Афганистан. Ясно е, че този триъгълник още не е антиамерикански, но вече не е американски", казва експертът.
Според него, военната операция на Русия в Сирия без малко не е изтласкала САЩ в задния двор на борбата с международния тероризъм. Някога САЩ налагаха имиджа на страната като авангард в борбата с международния тероризъм. Ако изтеглят сега войските си от Афганистан, всички проекти в антитерора ще се разпаднат. Борбата с тероризма освен това е икономически проект. Ясно е, че управляващите среди просто няма как да се откажат от подобен проект. Всичко това, взето заедно, води до решението, огласено от Обама, заключава наблюдателят. ОНД ще хвърли исляма в борбата с тероризма; лидерите на обединението ще обсъдят Сирия на форум в Казахстан, информира "Комерсант".
Днес в казахстанския курорт Бурабай са насрочени цели две срещи на върха с участието на руския президент Владимир Путин - ще заседават държавните глави от ОНД и Висшият евразийски икономически съвет. Вчерашната среща на Путин с казахстанския му колега Нурсултан Назарбаев даде тон на днешните преговори, посочва вестникът. Руският лидер отново разкритикува САЩ заради нежеланието им за сътрудничество по сирийското направление. Назарбаев нямаше какво да възрази - само добави, че Средна Азия е особено застрашена от ширещия се тероризъм. Несменяемият лидер на Казахстан обаче предложи собствена рецепта за борба с радикалните ислямисти - да бъде създаден и развиван международен форум "Ислямът срещу тероризма", се казва в статията.
Държавните лидери от ОНД се очаква днес да подпишат в Казахстан ред документи и по-специално проект за концепция за военно сътрудничество между страните от общността до 2020 г., съобщил нейният изпълнителен секретар Сергей Лебедев. "При все че ОНД не е военнополитически съюз, поредната концепция е вече четвърта от 2000 г. насам", обяснява за "Комерсант" Александър Синайски, секретар на Съвета на министрите на отбраната от ОНД. Най-забележително в новия документ според него е, че освен страни членки и наблюдатели се въвежда и статут на "партньори в диалога". Това ще даде възможност да се затвърди институционално възможността в прояви на ОНД да участват военни от азиатски, африкански и латиноамерикански държави, "но най-вече от страни, граничещи" с общността.
Още от Свят
Андрий Сибига обсъди подкрепата за Киев с колегите си от България, Гърция и Норвегия
Ценим нашето партньорство и оценяваме подкрепата на България, подчерта външният министър
Политическото бъдеще на Камала Харис - несигурно и все по-трудно
Какво се надява да постигне вицепрезидентката на Джо Байдън след поражението си от републиканския милиардер
САЩ одобриха продажбата на F-16 и части за радари на Тайван на стойност 320 млн. долара
Доставката ще подобри способността на страната да посреща настоящи и бъдещи заплахи, като поддържа оперативната готовност на флота от самолети F-16