24 Ноември, 2024

Вестник на Пеевски цензурира германската държава

Вестник на Пеевски цензурира германската държава

В интервюто първият дипломат на Германия  изразил еднозначна критика към проблематичните структури в българския медиен пейзаж, която обаче не се появила в отпечатаната версия.

Съществува подозрението, коментира той, че в случая това съкращение е целенасочено, за да се избегне дискусия по темата.

Дипломатът цитира Директива 2.4 от германския Медиен кодекс, който е приет от Германския медиен съвет в сътрудничество с отделните медийни съюзи, която гласи: „Устно интервю е журналистически коректно, ако предава вярно казаното."

Съкращения, които променят смисъла, не са допустими според моралното кредо на германските медии, заявява посланикът на Германия.

В писмото си до отговорните редактори на вестник „Монитор" посланикът посочва казаното от него по повод свободата на медиите в България и тяхната обществена полезност, което е махнато от публикувания вариант на интервюто му.

Миналият четвърт, пише посланикът, вашата кореспондентка ми постави въпроса в кои области България се развива положително и къде са необходими още подобрения.

Когато в отговора си засегнах проблематични структури в българския медиен пейзаж и споменах, че тези проблеми са се задълбочили след присъединяването към ЕС, ми бе зададен допълнителен въпрос как да се разбира това.

Отвърнах, че концентрацията от собственост на медийни фирми в ръцете на няколко човека, е много проблематично. Трябва да има прозрачност в отношенията на собственост, трябва да е ясно какви икономически интереси стоят зад една медия.

Много журналисти сами цензурирали леко своите статии, за да удовлетворят интересите на собствениците. Голям проблем са скритата реклама и платените статии. Скритата реклама е един от пунктовете, който е категорично забранен в германското медийно право, подчертава дипломатът.

В заключение Матиас Хьопфнер подчертава, че като гражданин на ЕС и с това член на ценностната общност, която категорично се застъпва и ангажира за свобода на медиите, не може да толерира опити за потискане на критика.

Заявявайки, че ще се въздържа да дава интервюта за въпросния вестник, дипломатът цитира мисъл на Джордж Оруел: "Ако изобщо свободата означава нещо, то тя означава правото на хората да кажеш нещо, което те не искат да чуят".

 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.