17 Февруари, 2025

Новите златни мини на Европа

Новите златни мини на Европа

Някои от най-богатите европейски залежи на ценни метали в Европа се намират не къде да е, а в сметищата на Стария континент

Някои от най-богатите европейски залежи на ценни метали в Европа се намират не къде да е, а в сметищата на Стария континент. Суровините в тях включват различни ценни вещества - от злато в смартфоните до кобалт в батериите за електрически автомобили.

Изхвърлените превозни средства, стари батерии, компютри, хладилници и други електронни и електрически съдържат в себе си материали на стойност милиарди евро.

Една нова база данни: urbanmineplatform.eu, следи и прогнозира потоците от материали в 30 европейски държави, проследявайки пътя им от продажбата до сметището.

"Това е една крачка напред в посока кръговата икономика", каза Паджел Лерой, координатор на проекта и ръководител на "ОЕЕО Форум" - организация с нестопанска цел в Брюксел, която насърчава рециклирането на отпадъци от електронно и електрическо оборудване. Там дори говорят за "сметищно миньорство"- добиване на ценни суровини от отпадъците.

Скоро всеки европейски гражданин ще притежава по около 250 килограма електроника, според оценка на ООН. Това е количество, 3,5 пъти по-голямо от средното тегло на възрастен човек. Наред с това на всеки европеец ще се падат средно по 17 кг батерии и почти 600 кг автомобили. Всичко това обещава ръст на електронните отпадъци, съответно и на ценните суровини, които сметищата крият.

Пропорциите на ценните метали ще се променят с развитието на различните технологични тенденции. С нарастването на продажбите електрическите автомобили ще се превърнат в нарастващ източник на материали като неодим, литий и кобалт през следващите години. С особена сила това ще важи за Норвегия, Франция, Германия, Великобритания и Холандия - страните, където електромобилите най-рано навлязоха на пазара.

Подобни тенденции на изменение на "сметищното миньорство" не са непознати. Отпадъчната мед, откривана в старовремските телевизори и монитори с електронно-лъчева тръба, достигна своя пик в Европа през 2011 г. и оттогава насам рязко намаля заради преминаването към телевизори с плосък екран и компютри. Източноевропейските нации обаче все още могат да бъдат "извор" на такава мед, казват изследователите. Така е, защото страните в региона са изостанали в прехода към плоски екрани. Те от своя страна пък съдържат други ценни материали като индий.

Проблем за връщането на всички тези ценни суровини в икономиката остава бързият темп на технологичното развитие. Бързите промени обезсърчават инвестициите в рециклирани системи и в т. нар. "сметищно миньорство". Това, което може да бъде много ценно сега, може да не струва нищо само след няколко години, обясняват специалистите.
Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.