Всяка година на 1 януари, точно в 12.15 ч. виенските филхармоници приковават вниманието на меломаните от десетки страни със своя Новогодишен концерт. От десетилетия насам музикалното събитие, което се излъчва от Златната зала „Музикферайн“, е традиционен поздрав на Австрия към света, но и културен феномен от световна величина, който се очаква с нетърпение.
И през тази година концертът ще бъде излъчван пряко от БНТ и програма "Христо Ботев" на БНР.
На диригентския пулт за трети път в историята на концерта (след 2011 и 2013 година) ще застане австриецът Франц Велзер-Мьост, предаде БНР. Програмата е пълна с премиери: 14 от общо 15-е творби, включени в нея, никога досега не са били изпълнявани в новогодишния концерт. Сред тях са "Кадрилът на циганския барон" от Йохан Щраус-син, Валсът "В уютната нощ" на Карл Михаел Цирер, увертюрата към оперетата "Изабела" на Франц фон Супе и още много други "скрити съкровища", които диригентът Франц Велзер-Мьост е издирил специално, за да превърне тазгодишното си участие в незабравимо преживяване.
Освен виенските филхармоници ще имаме удоволствието да чуем и Хора на виенските момчета, който през 2023 празнува 525 години от създаването си. Към него за първи път ще се присъедини и Хорът на виенските момичета, създаден през 2004 година. А телевизионните зрители ще могат да се насладят и на изкуството на солистите от Виенския държавен балет, които ще танцуват по хореография на Ашли Пейдж, облечени в костюми на британската дизайнерка Емма Риот.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.