3 Април, 2026

Няма да има по-високи данъци за имотите в курортни селища

Няма да има по-високи данъци за имотите в курортни селища

Менда Стоянова

От началото на тази година влязоха в сила текстове, които засягат собствениците на "втори" жилища

За имотите в курортните селища ще се плащат същите местни данъци и такси, както за останалите. Това е записано в проектозакон за промени в Закона за местните данъци и такси, внесен от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова. Промените се налагат, след като Конституционният съд отмени предишните.

От началото на тази година влязоха в сила текстове, които засягат собствениците на "втори" жилища в курортните селища.

Общинските съвети трябваше да гласуват по-висок данък сгради - от 5 до 7 на хиляда върху данъчната оценка за имотите в планински и морски курорти от национално значение и от 4,5 до 6 на хиляда за имотите в останалите населени места, определени като курорти.

Още миналата година президентът Румен Радев наложи вето на тези текстове, а след като то бе преодоляно в пленарната зала, беше сезиран Конституционният съд.

В началото на април той ги обяви за противоконституционни. Заради това сега председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова предлага нови текстове, според които местният налог се изравнява с този за останалите имоти, а именно -  между 0,1 до 4,5 на хиляда от данъчната оценка.

В текстовете са приложени и указания за заварено положение, тъй като част от собствениците вече може да са платили данъка си.
Сподели:

Коментари (0)

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

ЕС затяга контрола: Премахват ваканционните имоти „на тъмно“

Това означава рязко свиване на сектора у нас и възможно поскъпване на нощувките. Целта е по-голяма прозрачност в сектора и по-добър контрол.

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Чувствителен скок на средния лихвен процент за потребителските кредити

Това сочат данни от месечната лихвена статистика на БНБ, публикувана на страницата й в интернет.

Къщата на Гешов на софийския бул. "Патриарх Евтимий" се появи на търг за 3.7 млн. евро

Къщата на Гешов на софийския бул. "Патриарх Евтимий" се появи на търг за 3.7 млн. евро

Кметът на район "Средец" Трайчо Трайко и общинският съветник и председател на групата на ПП-ДБ Бойко Димитров предлагат Столичната община да купи имота, за да го запази и евентуално да го превърне в детска градина