23 Ноември, 2024

The Guardian: Европа е под обсада от съвременни варвари, но не забелязва

The Guardian:  Европа е под обсада от съвременни варвари, но не забелязва

Главният американски „вандал“ Доналд Тръмп жадува за битка.

Светослав Пинтев

Европа е под обсада от съвременни варвари, сред които са руският диктатор Владимир Путин, лидерът на Китай Си Дзинпин и бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп. Но европейските лидери са твърде заети с вътрешни спорове, за да забележат проблема и да предприемат действия.

За това пише коментаторът  Саймън Тисдал в колонка си за The Guardian.

Той подчертава, че руската „орда“ поглъща украинска територия. Китай, под ръководството на Си Дзинпин, извършва разузнавателни и хакерски атаки срещу Европа, докато се възползва от огромен търговски излишък в размер на 292 милиарда евро. На „западния фронт“ на Европа също не е спокойно – след изборното си завръщане, главният американски „вандал“ (Доналд Тръмп) жадува за битка.

Бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че самото „съществуване“ на ЕС е под заплаха. Но в Европа това сякаш остава незабелязано, тъй като лидерите обръщат внимание на други въпроси, отбелязва Тисдал:

„Хроничната неефективност на брюкселската бюрокрация е най-малката от проблемите на Европа“.

Той припомня, че в авторитетен доклад през септември Драги призовава за годишни инвестиции от 800 милиарда евро в сфери като изкуствен интелект, зелени технологии и отбрана, за да се ускори растежът, конкурентоспособността и сигурността на ЕС спрямо САЩ и Китай. Както Русия, и двете държави значително увеличават военните си разходи.

В отговор на това лидерите на ЕС на среща в Будапеща този месец обявиха силна „декларация за конкурентоспособност“, в която се говори за „решителни стъпки“ за инвестиции, обещава се „спешен напредък“ в изграждането на съюз на капиталовите пазари и укрепване на отбранителната способност „без отлагане“. Дали това някога ще бъде реализирано, в крайна сметка зависи от политическата воля на националните лидери.

Но политическата воля е „разколебана“. Правителството на Германия, която заедно с Франция традиционно се смята за движеща сила в ЕС, е в криза, а изборите ще се проведат едва в края на февруари. Авторът подчертава, че истинският „враг на Европа е вътрешен“ – крайнодесните и крайнолевите партии, поддържащи антидемократични, „тръмпистки“ тенденции, ще продължат своето „нашествие“ в Германия, както и в други страни.

Във Франция президентът Еманюел Макрон се сблъсква с подобни крайнодесни предизвикателства. Одобрението му намалява до 23%. Но Макрон осъзнава опасността, смята авторът. Френският президент предупреждава, че Европа ще се окаже „в менюто“, ако не успее да развие по-голяма икономическа и отбранителна независимост.

Междувременно се появява нов фактор – Доналд Тръмп спечели президентските избори. И политиката му противоречи на интересите на Европа:

„Неговата разрушителна, регресивна политика по въпроси като протекционистките тарифи, Украйна, Израел-Палестина, Иран, бъдещето на НАТО и климатичната криза директно се противопоставя на интересите на ЕС“.

Едно от спешните притеснения е, че глобалната търговска война може да тласне еврозоната към рецесия и да принуди Европа да избира страна между САЩ и Китай, които са най-големите ѝ търговски партньори.

Тръмп обещава да наложи големи мита върху целия внос, което може да унищожи европейската автомобилна индустрия. В същото време Китай може да се сблъска с мита от 60% или повече.

„Той ще бъде принуден да предприеме ответни мерки, както и ЕС. Резултатът: глобален пазарен хаос“, констатира авторът.

Бъдещето на Европа: ключови предизвикателства

FP пише, че Европа може да поеме ролята на САЩ в подкрепата на Украйна. Но има сфера, в която Европа не може да замени Америка – това са съвременните технологии за наблюдение и разузнаване.

Междувременно Еманюел Макрон е обезпокоен, че европейските държави рискуват да бъдат въвлечени в търговски войни и със САЩ, и с Китай едновременно заради икономическата политика на Доналд Тръмп.

Сподели:

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество

Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген

Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния