„При нашумялата наскоро румънска мутация става въпрос за замяна само на една аминокиселина в най-чувствителната част на вируса. Това води до промяна на силите на взаимодействие. Тоест, вирусът се свързва по-здраво с клетките. Това донякъде пречи на протективните антитела, които сме образували срещу стария вариант”. Това заяви в студиото на Нова ТВ Мария Николова от НЦЗПБ.
Тя поясни и кои варианти на COVID-19 са разпространени у нас.
„През първата седмица на април в Националния център по заразни и паразитни болести бяха изследвани 365 клинични материала от цялата страна. При почти`100 % от пробите е установен британският вариант на вируса. Засега нямаме нито бразилската, нито южноафриканската мутация”, каза Николова.
„До момента знаем, че актуалните ваксини действително са по-ниско ефективни срещу южноафриканския и бразилския вариант. Смятам обаче, че нивото на защита, което ще се постигне с настоящите препарати, ще бъде достатъчно, за да се избегнат усложнения от вируса”, каза още професорът. По думите й една доза не е достатъчна.
Следете с Фактор
Свят
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
- 17:48, 27 Ноември, 2024
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним