Топ експерти обсъдиха проблемите в здравеопазването по време на кръгла маса „Здравеопазване и право“, организирана от Юридическо дружество по медицинско право и здравеопазване. Участници в събитието бяха проф. Сашо Пенов, проф. д-р Петко Салчев, проф. Дарина Зиновиева, проф. Иван Тодоров, проф. Огнян Герджиков, проф. Борислав Борисов, Юлиян Узунов, проф. Живко Драганов, акад. Атанас Атанасов, върховният съдия Любомир Гайдов, проф. Диана Ковачева, проф. Момчил Мавров, д-р Светла Качарова, д-р Надежда Славчева, Лилия Монова.
„Няма друг сектор с толкова много нормативни актове – над 500, а като добавим регламентите и директивите на Европейски съюз, проблемите в управлението на здравеопазването стават още по-големи“, каза проф. д-р Дарина Зиновиева при откриването на кръглата маса. Честите изменения в българското законодателство стигат до там, че в една година само Закона за здравното осигуряване е променян 11 пъти, добави тя. Темата е особена актуална в момента като се има предвид и, че пред Конституционния съд на Република България има висящо дело дали е допустимо при лечението на пациентите да има лимити, определени от НЗОК.
„Българското здравно законодателство е повредена дантела, има неща, които си противоречат едно на друго. Много често депутатите вкарват в допълнителните и заключителни разпоредби изменения, без текстовете да са съгласувани. Получава се поправка на поправка на поправката“, каза бившият управител на НЗОК проф. Петко Салчев. Кодексът трябва не просто да събере, но и да хармонизира и да сложи в ред разроената, огромна по обем и често противоречива нормативна уредба на здравеопазването и здравното осигуряване. Проф. Салчев допълни, че трябва да бъде поставено на обсъждане дали да се въведе минимален здравен пакет за хората и така да се регламентира какво получава всеки пациент. По този начин ще се намали процентът на доплащане, което сега се прави от хората.
България е единствената държава в ЕС, която работи с клинични пътеки. Към момента те са общо 321, като от въвеждането им досега не са разписани точни стандарти за тяхното прилагане, каза Любомир Гайдов, върховен съдия и бивш зам.-министър на здравеопазването. Налице са силно занижени критерии за качество. Отбелязани бяха проблемите при учредяването, функционирането, преструктурирането и прекратяването на лечебните заведения и те тепърва ще бъдат във фокуса на предстоящите законодателни промени в сферата на здравеопазването.
Според проф. Сашо Пенов е необходим преглед на нормативната уредба, регламентираща здравния сектор, тъй както проблемите са трупани с години и нито лекарите, нито пациентите могат да се ориентират в цялата поредица от нормативни и поднормативни актове.
Участниците в кръглата маса очертаха 100 нерешени въпроса в здравеопазването и 20 стратегии, от които нито една не е реализирана докрай.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца