Вчера бяхме уведомени със сигнал за този инцидент. Незабавно беше назначена проверка. В комисията участват компетентни лица, които да разследват обективно. За нас е изключително важно да разберем какви са причините за това. Това заяви директорът на УМБАЛ „Свети Георги" д-р Карен Джамбазов на брифинг относно видеоклип с пациенти, чакащи около 40 минути за настаняване пред входа на едно от отделенията на болницата.
Двама пациенти починаха след хаос при приема им в новото COVID отделение в Университетската болница в Пловдив. Видео показва как мъжете чакат за настаняване, седнали на стълбите край входа на здравното заведение.
Директорът на УМБАЛ „Свети Георги" обяви, че в болницата е имало недостиг на легла, за това се е наложило да се открият още. В момента леглата са 141.
"В деня на инцидента са приети 6 пациенти. Първите трима са приети спешно, тъй като са били в по-тежко състояние. Практически са чакали от отделението да слязат и да ги качат. Това се е случило по-късно. Проблемът е бил, че отделението работи от 3-4 дни и е имало нужда от логистика. Който е виновен, ще си понесе последствията", обясни той.
Джамбазов обяви, че след разкриването на отделението 2/3 от персонала е напуснал. Това е довело до недостиг на кадрите.
"Да се носи вина за смъртни случаи е много сложно. Един от пациентите е бил с бъбречна недостатъчност и на хемодиализа. Доколкото знам, дълго време не е бил на хемодиализа. За това е приведен именно към това отделение. Доколкото знам е починал в момент, когато е започнала хемодиализата от внезапен сърдечен арест. Вторият пациент е починал на следващата сутрин. И двамата пациенти са били значително увредени и с COVID инфекция", обясни той.
Към момента не може да се установи защо медиците са се забавили над 30 минути с приемането на пациентите.
"Всеки ден нещата се променят. Ако се стигне до ново напускане на служители, ще прибегнем до практиката да командироваме служители от други структури на болницата", обясни Джамбазов.
В репортаж на Нова ТВ съпругата на един от починалите - мъж от Брезник, разказа, че съпругът е бил 100% инвалид и на хемодиализа. Днес мъжът е трябвало да празнува 62-ия си рожден ден. .
„Той беше опериран на 28 октомври. Имплантираха му изкуствена артерия в крака. На третия час от хемодиализата започна да пие антибиотик. На 11 ноември го върнаха от диализата. В 14.10 ч. подадох сигнал на тел. 112 да изпратят линейка, защото мъжът ми вдигна температура. Беше много отпаднал", разказва за преживения ужас съпругата му Мария.
Семейството чака 2 часа пристигането на линейка. През това време Мария звъни няколко пъти на спешния телефон. При едно от позвъняванията я съветват да се приберат вкъщи, защото не е ясно кога ще пристигне кола на Спешна помощ. Жената организира сама транспорт до лечебните заведения в Пловдив.
„Обадих се отново на тел. 112. Отказах заявката за линейка. Отидохме в Инфекциозна болница. С нас имаше и едно семейство с малко бебе. Не знам колко време чакахме. Никой не излизаше, никой не отговаряше. После се насочихме към „Пълмед", мъжът ми остана в колата, а аз отидох на регистратурата. Обясних какво е състоянието на съпруга ми, а жената на регистратурата ми каза, че изобщо нямат места и не могат да го приемат", сподели Мария.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним