Ръководството на Министерството на здравеопазването взе решение УМБАЛ „Св. Екатерина“ да бъде преименувана на името на проф. д-р Александър Чирков. Предложението е постъпило от Инициативен комитет, в който участват пациенти, ученици, колеги и последователи на проф. Чирков. Сред мотивите на инициаторите e по този начин да бъде почетен приносът на проф. Чирков както за спасяването на живота и здравето на хиляди българи, така и за създаването на българската школа в кардиохирургията и кардиологията.
От МЗ припомнят, че през 1984 г. на проф. Чирков е възложено да изгради модерна кардиохирургия в България. На 14 май 1986 г. там е направена първата сърдечна трансплантация в Източна Европа, а през 1994 г. е създадена Катедра по сърдечно-съдова хирургия, чийто ръководител е проф. д-р Александър Чирков.
Дълги години УМБАЛ „Св. Екатерина“ беше известна сред българското общество като „Чирковата болница“. /БГНЕС
![УМБАЛ „Св. Екатерина“ ще бъде преименувана на името на проф. д-р Александър Чирков](/static/downloads/uploads/Images_3/A/Aleksandar-Chirkov-ok.jpg)
проф. д-р Александър Чирков
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година