99-годишна бивша секретарка на нацистки лагер загуби обжалването на присъдата си за съучастие в убийството на повече от 10 000 души.
Това може да се окаже последното подобно съдебно решение в Германия.
През декември 2022 г. Ирмгард Фурхнер получи двегодишна условна присъда за ролята си в това, което прокурорите нарекоха „жестоко и злонамерено убийство“ на затворници в лагера Щутхоф в окупирана Полша.
Защитата ѝ подаде жалба до Федералния съд срещу присъдата, постановена от регионалния съд в северния град Итцехое, предаде АФП.
На 20 август обаче висшата съдебна инстанция, чиято задача е да провери дали определени правни норми са били приложени правилно, потвърди решението.
„Осъждането на подсъдимия... на двегодишна условна присъда е окончателно“, заяви председателят на съда Габриеле Циренер.
Между юни 1943 г. и април 1945 г. Фурхнер приема диктовки и води кореспонденцията на началника на лагера Паул Вернер Хоппе, докато съпругът ѝ е колега офицер от СС в лагера.
В лагера край днешен Гданск загиват около 65 000 души, включително еврейски затворници.
При произнасянето на присъдата през 2022 г. председателстващият съдия Доминик Грос заявява, че „нищо от случилото се в Щутхоф не е било скрито от нея“ и че подсъдимата е била наясно с „изключително лошите условия за затворниците“.
Фурхнер се опитва да се укрие от процеса, тъй като той е трябвало да започне през септември 2021 г. Тогава тя бяга от старческия дом, в който живее.
Тя успява да се измъкне от полицията в продължение на няколко часа, преди да бъде задържана в близкия град Хамбург.
Но с наближаването на края на процеса тя изрази съжаление, като заяви пред съда, че „съжалява за всичко, което се е случило“.
Фурхнер е била тийнейджърка, когато е извършила престъпленията си, и затова е била съдена от съд за непълнолетни.
Почти 80 години след края на Втората световна война времето за изправяне пред съда на престъпниците, свързани с Холокоста, изтича.
През последните години няколко дела бяха прекратени, тъй като обвиняемите починаха или бяха физически неспособни да се изправят пред съда.
Осъждането на бившия охранител Джон Демянюк през 2011 г. на основание, че е служил като част от машината за убийства на Хитлер, създаде правен прецедент и проправи пътя за няколко съдебни процеса.
Оттогава насам съдилищата са произнесли няколко осъдителни присъди на това основание, а не за убийства или зверства, пряко свързани с отделните обвиняеми. | БГНЕС

Още от Закон и ред
Бившата съпруга на Петьо Еврото: Българската европрокурорка идваше за пари в "Осемте джуджета"
Теодора Георгиева до момента не е коментирала скандала, но се обяви, че е заплашвана от Пеевски
Българка, шпионирала за Русия в Австрия, се размина без наказание
Журналистката Ана Талхамър, която е била обект на следене от Цвети Д., изразява тревога от парализата на австрийската съдебна система, която позволява Виена да остане „столица на шпиони“, където досега няма нито една ефективна присъда за шпионаж
ПП със сигнал до Европрокуратурата срещу Пеевски заради „Чирен“
В него се посочва, че лидерът на ДПС-НН е потенциално извършител на престъпление относно оказване на натиск върху изпълнители на проект, финансиран с европейски средства, с цел получаване на имотна облага