"Няма въоръжено нахлуване, няма демонстрация, няма оръжия", заяви заместникът на главния прокурор при Върховната касационна прокуратува Даниела Машева пред бТВ на въпрос дали при прокурорските обиски в началото на юли миналата година.
"Не са допускани грешки от страна на прокуратурата. За това претърсване предварително е взето решени от българския съд. Не е истина, че е прилагана репресия. Отишли са да извършват претърсване и изземване и са спазили пропусквателния режим", каза Машева, след като от "Дондуков" 2 излязоха с противоположни твърдения.
"Съдебната реформа не може да бъде насочена само срещу личността на главния пркурор и закриването на специализираното правосъдие", коментира още тя политическите заяви за дълбока съдебна реформа, около която партиите намират консенсус.
Според нея прокуратурата не трябва да бъде вадена от съдебната власт.
"А къде ще отиде? В изпълнителната? Няма ли там да има още по-голяма зависимост?", попита Машева, като предположи, че може да бъде извадена извън трите власти.
Тя коментира и твърденията на политици от последните седмици, че дипломата на Иван Гешев не е валидна.
"Ако излезе така, че тази диплома е нелегитимна, мога да кажа за много съдии, прокурори и адвокати, които имат същите дипломи от Академията на МВР. Сещате ли се какво ще се случи и с актовете, които са постановили тези хора", заяви Машева.
"Бюрото по защита към прокуратурата защитава свидетели и застрашени лица във връзка с наказателно производство. Предоставя охрана и на магистрати, които са застрашени. Към момента има защитени от бюрото общо 14 лица. Работещите там се назначават от главния прокурор и те не са зависими от мандата му", посочи Машева и добави, че това не е "паравоенен орган".
"Министърът на правосъдието не е от кръга лица, които могат да правят предложение за предсрочно освобождаване на главния прокурор", каза заместничката на главния прокурор, като обясни становището на ВСС след пленума си миналата седмица, на който бе обсъдено предложението на правосъдния министър за оставката на Иван Гешев.
"Тук основният въпрос беше дали министърът има право да внася такова предложение. Когато става дума за внасяне на предложение за избор на главен прокурор, право да внасят предложение имат 3 членове от прокурорската колегия и министърът на правосъдието. Но когато става дума за отстраняване, законът е категоричен, кръгът лица, които могат да внасят това са пак 3 от прокурорската колегия или 5 от пленума на ВСС", обясни Машева.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес