23 Ноември, 2024

Европол: Българите са сред основните участници в мрежи за трафик на хора в ЕС

Европол: Българите са сред основните участници в мрежи за трафик на хора в ЕС

Най-често участниците в тези организации са от страни от Западните Балкани

Българи, румънци, сърби и украинци са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора в ЕС с цел трудова и сексуална експлоатация, сочат данните в доклад на Европол, представен днес. 

В документа се отбелязва, че в ЕС действат 821 опасни престъпни мрежи, свързани с търговия с наркотици (основно кокаин), цигари, трафик на хора и изнудване, пише БТА.

"Най-често участниците в тези организации са от страни от Западните Балкани, главно от Албания, а също от Турция и Мароко", заяви на пресконференция белгийският министър на вътрешните работи Анелис Верлинден.

Пазарът на наркотици е един от основните източници на насилие в ЕС и на приходи за организираната престъпност, допълни Верлинден.

Прането на пари и корупцията са заплаха за върховенството на закона и основните свободи, добави тя.

По думите на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс тези престъпни групи са склонни да заплашват и подкупват съдии и министри, служители на прокуратурата на ЕС. 

Вътрешната сигурност на ЕС е заплашена от дейността на тези групи с 25 000 членове от 112 националности, половината от тях са свързани с търговията с наркотици, посочи директорът на Европол Катрин де Бол.

Според еврокомисаря Илва Кохансон само когато станем пълноправен член на Шенген, ще можем адекватно да се борим с трафика в ЕС
По нейните думи 86% престъпните организации имат и законен бизнес, най-често в строителството и хотелиерството, и така се перат на пари. Де Бол добави, че представеният днес доклад е най-задълбоченото изследване на европейските престъпни мрежи досега.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес