Двама мъже са задържани от ГДБОП заради интернет измами в огромни размери. Извършителите изпращали мейли до хиляди компютри от името на различни институции у нас. За близо 2 години мъжете са успели да източат над 2 милиона лева от търговски дружества и частни лица.
При разследването е установено, че участниците в престъпната група са използвали софтуер, с който заразявали стотици компютри в страната. Те разпращали фишинг съобщения от името на частни съдебни изпълнители, телекомуникационни компании, както и промоционални предложения от магазини за техника, фалшиви уведомления от НАП, КПКОНПИ, Агенция по вписванията, банки, призовки от "Пътна полиция".
Към имейлите е бил прикачен файл с компютърен вирус, неразпознаваем от много антивирусни програми.
Заразените компютри били свързани и с ползван от задържаните сървър. Така те осигурявали достъп до всички данни в заразените компютри - лични и фирмени документи, пароли за достъп до онлайн банкирането, профили в пощи и социални мрежи.
Средствата от сметките на пострадалите били прехвърляни по сметки на финансови мулета в страната, които ги изтегляли в брой и ги предавали на ръка. За целта били използвани подменени SIM карти на титулярите. Разследва се и версията, че за смяната на SIM картите са били подпомагани от служител на телекомуникационна компания.
Според събраните до момента доказателства за по-малко от две години двамата мъже са нанесли щети на три търговски дружества в размер на 1 милион лева.
Над 1 милион лева пък, се очаква да достигнат доказаните вреди на десетки измамени физически лица у нас.
Работата по случая продължава, като всички хора или търговци, станали жертва по описаната схема могат да подадат сигнал или да предоставят допълнителна информация в ГДБОП.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро