Христо Иванов
След близо три часа на спорове опозицията отказа да участва в гласуваната временна комисия, която да разглежда промени в Конституцията, свързани с правата на гражданите, независимостта и отчетносттта на съдебната власт. Комисията ще има само 8 членове, вместо 14, като неин председател ще е Христо Иванов от "Демократична България".
Опозицията се възпротиви на създаването на Временна комисия, която да провежда обсъждани и публични дискусии с различни представители на професионални институции за промени в Конституцията, пряко свързани със съдебната система, за срок от шест месеца.
ДПС и "Възраждане" гласуваха "против" и не предложиха свои членове.
ГЕРБ-СДС подкрепи създаването на комисията, но също отказа да участва със свои членове, след като управляващото мнозинство отхвърли предложението им председателството на комисията да се раздели между ПП и ГЕРБ-СДС.
Десислава Атанасова посочи:
"В противен случай, не се пазарим, никой не може да ви гарантира , че ще има реална промяна в българската конституция".
ДПС остро възрази на искането за временна комисия без да има конкретен проект на управляващите за промени в основния закон. Хамид Хамид заяви:
„На тази тема е времето от много години! Много от промените, които трябва да се случат, зависят от възможността да се направят конституционни промени, особено по отношение на структурата на ВСС, статутът на главния прокурор, както и възможността за пряка конституционна жалба, която най-накрая да отвори пътя на всеки български гражданин да се възползва от благата на конституционното правораздаване с всички условности, с които може да се нарече то“.
Хамид Хамид допълни:
„Какво значат думите: „Няма да внасяме сега, въпреки че имаме нужните подписи“? Вие прочели ли сте с колко подписа трябва да внесете конституция или проект за изменение на конституцията. Или вашият ментор Прокопиев не ви е казал как се внася Конституция? От малък слушах едни приказки: „Ако не искате да се свърши една работа, създайте комисия““.
От партия "Възраждане" определиха като излишна подобна комисия. Депутатът Николай Дренчев подчерта, че не това е дневният ред на обществото:
„Проблемите с тока, проблемите с галопиращата инфлация, кризите - и здравно-икономическа, и всякаква - това е дневният ред на обществото. Тази измислена комисия категорично не ѝ е нито времето, нито мястото в това, ползващо се с недоверието на обществото Народно събрание“.
Социалистът Крум Зарков реагира:
"Да, вие може да блокирате приемането на конституционни промени, но вие ще поемете и отговорността за това".
Водещият вносител за създаването на Временната комисия, избран за нейн председател - Христо Иванов, подчерта, че промените в Конституцията, пряко свързани със съдебната система, са належащи и очаквани от обществото.
"Особено по отношение на структурата на ВСС, статута на главния прокурор, както и възможността за пряка конституционна жалба".
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес