Социалната парламентарна комисия прие на първо четене внесено от ГЕРБ-СДС предложение за допълнение в Кодекса за социално осигуряване. С него се слага край на т. нар. френска безработица - схема, която даваше възможност само с няколко дни работа в държава-членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. Предложението беше подкрепено от социалното министерство, Националния осигурителен институт и работодателските организации.
Предложението, внесено от ГЕРБ-СДС, предвижда при определянето на обезщетението за безработица да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина. Целта е да се осигури справедливост, както и намаляване на злоупотребите. Председателят на социалната комисия Деница Сачева, която е един от вносителите на допълнението в Кодекса за социално осигуряване, посочи, че през миналата година за безработица са изплатени над 517 милиона лева:
"Броят на лицата с изплатени обезщетения при краткосрочна заетост в държава от ЕС вече е нараснал до почти 57 000 и тези лица са получили общо 136 292 630 лв. – 26% от общо изплатените обезщетения".
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев беше категоричен, че освен за тези над 100 милиона лева, става въпрос за корупция и сив сектор и че в цели региони на страната бизнес климатът е убит заради тази схема с обезщетенията:
И това е деморализиране на хората. Тази практика води до упадък, до нисък морал, не печели и не просперира човек с труда си, спазвайки правилата, а този, който е измамник".
Комисията прие и внесени от ГЕРБ-СДС промени в Кодекса на труда за право на отпуск до 2-годишна възраст на бащите, след като майката е лишена от родителските права или те са предоставени на бащата.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес