"Пет човека на ротационен принцип от една година ще председателстват комисията, която ще разследва най-висшите държавници за корупция и тя ще прави само това. Първият ще бъде определян по жребий", заяви пред бТВ служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
"Прокуратурата също ще подлежи на реформа. Съгласувахме законопроект с Венецианската комисия за монопола за отказ от разследване, кой ще може да го обжалва в съда. Кой ще може да сезира съда заради бездействие на прокуратурата", съобщи той.
"Не е достатъчно наказателното преследване на главния прокурор, много по-важни са контрола и отчетността, състава на ВСС, начинът по който се конституира и гласува. Нашият законопроект решава въпроси, които не са конституционни. До края на другата седмица ще можем да го предоставим", каза още Зарков.
"Докато съществуващи спецправосъдието се активираше в определени моменти като димка за истинските проблеми и политически цели. Виждам, че и закриването му се използва със същата цел, за да се оправдаят провалите. Специализираното правосъдие не изпълни очакванията и послужи за други цели, превърна се в съд на властта", коментира той думите на главния прокурор Иван Гешев.
Според него, засилването на престъпността няма връзка със закриването на специализираното правосъдие.
"Хартиената бюлетина е причината за огромния брой невалидни бюлетини, за огромен брой сгрешени протоколи, за системи за фалшифициране и купуване на гласове. Комбинацията от хартията и машината прави така, че всички плюсове се анулират, а всички минуси остават. Защо, ако машината се манипулира, искат все пак да я оставят. Това прикрива изборния резултат на някои партии", каза Зарков.
"Силата на БСП ще бъде реабилитирана, когато се заработи по конкретните закони, особено по тези които засягат корупцията и съдебната реформа. Иска ми се да започнат с тях, а не с Изборния кодекс", заяви той.
"
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес